Anneler için

Yemek Yemeyen Çocuklar için Tavsiyeler

Çoğu annenin en büyük şikayeti ve çözüm bulmakta zorlandığı sıkıntıların başında, çocuklarda ki iştahsızlık gelir. Bu sorunu aslında, 

annelerimiz tabir yerindeyse devlet meselesine dönüştürebiliyor.

yemek-yemeyen-cocuklar-icin-tavsiyeler

Biraz araştırmanın ardından, bu sorunların nasıl aşılacağını kolaylıkla anlayabiliyoruz. Çocuklarda, özellikle 8 9 aylıkken başlayıp, okul çağına gelene kadar süren bir iştahsızlık olabiliyor. Özellikle, 1 ila 2 yaşlarında seyreden çocuklar, en düşük iştah seviyelerini yaşamaktadır. Bu yaşlarda ki farklı bir sorun ise, yemek istememe ve yaptığınız yemeği beğenmeyip, yemek seçme alışkanlığı edinmesidir.

 Yemek Yemeyen Çocuklar için Tavsiyeler

Bu gibi sorunlara çözüm bulmak için, öncelikle hangi sebeplerden olduğunu bilmeniz gerekiyor. İştahsızlığın, yani yemek yemeyen çocukların annelerinin dikkat etmesi gereken birkaç önemli nokta var. İlk olarak, fiziksel sağlık sorunları buna sebebiyet vermektedir. Bunlara örnek olarak; diş çıkartan, ateşli hastalıklara yakalanan ve kansızlık sorunu olan çocuklar gösterilebilir. Bunun gibi sorunlarda, iştahsızlık artabilir. Ayrıca, anne ve babanın ayrı yani boşanmış olmaları da, çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyeceği için, yemesinde ve içmesinde aksaklıklar meydana getirecektir. Bununla beraber, anne ve babalarında hataları vardır. Özellikle, yemek yediği takdirde verilen ödül ve yemediği zaman verilen cezanın olumlu sonuçları yoktur. Olumlu sonuçları olmadığı gibi, olumsuz sonuçlarda doğurabiliyor.  Yemek yemeyen çocuklar için tavsiye niteliğinde, iştah açıcı çözümlerden ise şu şekilde bahsedebiliriz:

 Yemek Zamanları Önemlidir.

Çocuklar, bildiğiniz gibi fazla enerjik olduklarından dolayı, akşamları aşırı halsiz ve yorgun olabilirler. Sizlerin yapması gereken, böyle durumların önüne geçmek için, yorgun olmadıkları zamanlarda, iştahlarının iyi olduğu saatlere göre beslenmelerini sağlamanızdır. Daha sonra, yemek masasına geçmeden önce, çocuklarınızla keyifli vakitler geçirip, oyunlar oynamanızın da etkisini göreceksiniz. Oyun oynadıktan sonra keyiflenen çocuklar, yemeği daha eğlenceli ve çok yiyecektir. Özellikle, yemek arasında veya öncesinde; gazlı içecekler, çikolata, şeker gibi iştah kapatıcı besinler veya içecekler vermeyin. Meyve suyu dahi vermeniz halinde, iştahı kapanacak ve yemek yemeyecektir. Yemek sırasında, çocuğunuzu zorlamayın ve ödülle veya cezayla korkutmayın. Ters tepki yapabilir. Hoşuna gidecek yemek yemesini kolaylıştıracak mama sandalyesi gibi ürünler kullanabilirsiniz.

Yemek Yedirdiğiniz Mekanlara Dikkat

Yemeğinizi genellikle, televizyonun olmadığı ve gayet sessizliğin hakim olduğu, yemek yerden dikkatinin dağılmayacağı ortamlarda yedirmeye gayret edin. 1.5 yaşını dolduran çocukların, yemek yeme alışkanlığını kendilerine aşılayın. Çatalı ve kaşığı kendisine vererek bunu destekleyin. Son olarak, çocuğunuzun tabağını tıka basa doldurmak yerine, az koyup doymazsa tekrar koyabilirsiniz ve yanlış yapılan noktalardan birisi, ‘bu tabak bitecek’ tabiridir. Doyduğu anda yemeyi kesmezseniz, yemek yemekten soğutabilirsiniz. Yemek yemeyen çocuklar için tavsiye niteliğinde ki bu bilgileri dikkate alarak, sağlıklı çocuklar yetiştireceksiniz.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin