Anne Adaylarına

Sezaryen Doğum Sonrası Problemler

Sezaryen doğum sonrasında , eski yaşamımıza dönüş süreci 6 haftalık gibi bir döneme yakındır. İyi bir dinlenme ve fazla yorucu işlerden kaçınmak gerekir.

Sezaryen doğum sonrası 2 hafta içinde mutlaka hekime kontrol için gitmek gereklidir.

Doğumdan sonra; yüksek ateş, sık ped değişimi gerektiren kanama, dikiş yerinde aşırı kızarıklık ve ağrı, idrar yaparken yanma, bacağınızda sert bir yumru ve ağrı, memede ağrı ve sertlik durumu, mide bulantısı ve eşlik eden kusma, aşırı sıkıntı hali ve moralsizlik gibi şikayetler oluştuğu zaman mutlaka hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

sezaryen-dogum-sonrasi-problemler

Bunların yanında bazı istenmeyen gelişmeler olabilir.

Örneğin ; basur şikayetleri olabilir (uygun kremlerle düzelebilir ) , dikiş yerinde oluşan ağrılar ( rahat bir yan yatış şekliyle azaltılabilir ), dikiş bölgesi temiz tutulmalı ve bastırmadan pansuman edilmelidir, baş ve omuz bölgesinde ağrılar oluşabilir, kanama 2 ile 6 hafta boyunca devam edebilir, ( emziriyorsanız bu süre kısalır), rahimde kasılmalar oluşabilir, toparlanması nedeni ile ( arada ağrı kesiciler alınarak rahatlama sağlanabilir.).

Sezaryen Doğum Sonrası Problemler

Rahim içi ve idrar yolları enfeksiyonları gelişebilir ve bu da bir süre ateşinizin yükselmesine neden olabilir.
Sezaryen doğumu sonrası vajinal akıntı olması doğal bir süreçtir. İlk dönemde kanama şeklinde oluşan bu akıntı , zamanla açık bir renk olur. Bu akıntı, ağrılı ve kötü kokulu oluyorsa , rahim içinde oluşan bir enfeksiyona neden olabileceği için, hekime başvurmak ve kontrol altına alınmasını sağlamak gerekir.
Yazının Pdf versiyonunu indirin

Acrobat-readerSezaryen Doğum Sonrası Problemler

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin