Anne Adaylarına

Şeker Yüklemesi Nedir ? Şeker yüklemesi Testi Nasıl Yapılır ?

Hamilelik döneminde doktorunuzun isteyebileceği testlerden biri olan Şeker yüklemesi nedir ? Şeker yüklemesi testi nasıl yapılır ?

Hamilelikte oluşabilecek diyabete önlem olarak uygulanan şeker yüklemesi testi, bebeklerin sağlıklı şekilde doğmasına olanak sunuyor.

Hamilelik Şekeri Nedir ?

Gestasyonel diyabet olarak nitelendirilen diyabetik durum, genellikle geçici bir durumdur. Besinlerden alınan karbonhidratlar sindirilir ve şeker (glikoz) olarak kana geçer. Buradan da enerjiye dönüştürülen şeker, hücreler tarafından kullanılır.

Düşük Belirtileri Nelerdir ? Düşük Yaptığımızı Nasıl Anlarız ?

Karbonhidrat içerikli gıdalarda, pankreas insülin hormonu üretir. İnsülinin temel görevi; glikozu hücre içine sokarak kandaki şeker düzeyini dengelemektir. Hamilelik sürecinde hormonların farklı çalışması nedeniyle şeker dengelemesinde sorunlar oluşabilmektedir.

İnsülin hormonu, glikozu hücrelerin içine daha zor soktuğu için, kan şekeri yükselir. Bu durum hamilelik diyabeti, şekeri olarak nitelendirilir.

Şeker Yüklemesi Nedir

Şeker yüklemesi nedir ?

Şeker yükleme testi olarak bildiğimiz oral glukoz tolerans testi, Hamilelik döneminde insülin dengesini ölçmek ve diyabet riski olup olmadığını öğrenmek için yapılan bir testtir. Gestasyonel diyabetin hamilelik sürecinin 20. haftasından sonra oluşabildiği belirtilmelidir.

Şeker Yüklemesi Ne Zaman Yapılır ?

Testte 50 gram glikoz yüklemesi yapılır. Bu yükleme sağlık açısından herhangi bir sakınca yaratmamakla birlikte, günlük şeker tüketimi ihtiyacının bile altında bir orandır. Test öncesinde, koldan kan alımı yapılır.

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nasıl Yapılır ?

Hamileliğin 24 ve 28. Haftalarında yapılabilir. Çeşitli sorunlar var ise daha önceki haftalarda da yapılabilir. Glukoz tarama testi; hızlı kilo alma, sık idrara çıkma, çok su içme gibi diyabet belirtilerinde, Gestayonel riskini değerlendirmek için daha erken yapılır.

Şeker yüklemesi testini aç veya tok karnına yapılabilmektedir. Günün herhangi bir zaman diliminde 50 gr glikoz yüklemesi yapılarak 1 saat sonrasında kan şekeri değerlerine bakılır. Oranlara göre şayet 140 değerin altında ise diyabet riski yoktur fakat bu değer üstündeyse yeniden yükleme yapılarak OGTT testi yapılır.

Boş Gebelik Nedir ? Hamilelik Testlerinde Çıkarmı ?

Oral glukoz tolerans testi (OGTT), 100 gr glikoz yüklemesi ile 3 saat sonra kan alımı yöntemiyle yapılır. Fakat 8 saat öncesinde yemek yememek gerektiği için planlaması yapılır. Yüklemeden sonra saat başı şeker ölçümü yapılır.

Şeker Yüklemesi Nedir

Şeker yüklemesi kimlere yapılır ? Hamilelikte şeker yüklemesi zararlımı ?

Türkiye Jinekoloji ve Obstetri Derneği açıklamasında, hamilelikte şeker yükleme testinin zararının olmadığını, tam aksine hamileliğin başlarında tespit edilen diyabeti tedavi edebilmek açısından önemli olduğunu belirtiyor.

Ben şahsen 2. doğumumda zararlarını okuduktan sonra (Aç karnına verilen aşırı şeker sizin ve bebeğinizin dengesini bozuyor ) yaptırmadım. Tercih sizin fakat düzenli beslenir ve doktorunuzu dinlerseniz Şeker problemi yaşamazsınız.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin