Bebek Bakım

Pişiklerden kurtulmak için neler yapmalıyız ?

Pişiklere karşı alınacak önlemler

Anneler ne kadar dikkat ederse etsin mutlaka bir gün pişikle karşılaşıyor. Çok dikkat etmemize rağmen başımıza gelen pişiklerden kurtulmak için neler yapmalıyız ?

Daha önce pişik konusuyla alakalı Bebeklerde Pişik ve Önleme Yöntemleri başlıklı yazımızı paylaşmıştık gelen sorular ve öneriler ile pişik konusundaki bilgilendirmeye devam ediyoruz.

Bebeğinize mikrop bulaşmaması için ellerinizi mutlaka yıkayın. Bebeğinizin ve sizin sağlığınız için mümkünse değiştirme öncesi ve sonrası ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin.

Her şeyi önceden hazırlayın (Islak mendil, bebek bezi, pisik kremi) Bez değiştirirken olabilecek küçük kazalara karşı altına alt değiştirme pedi koymayı unutmayın.

Pişiklerden kurtulmak için neler yapmalıyız ?

Temizlik

Altını açıp bezin kirlenmemiş tarafı ile kirli kısmın çoğunu silin. Kirli bezi kapatarak çöpe atın. Bebeğinizin altını temizlerken gündelik kullandığımız ıslak mendilleri kullanmayın, bebeklere özel satılan ıslak mendilleri yada pamuğa dökülmüş temiz su ile temizleyin. Çok kirlenmişse bezden taşmışsa direk banyodan şampuan veya sabunu ile yıkayabilirsiniz.

Pişiklerden kurtulmak için önlemler

Her zaman temiz bölgeden kirli bölgeye doğru kiri yaymadan temizleye çalışmalıyız. Kız bebekleri genital bölgeden popolarına doğru, erkek bebekler ise kasıklar ve çevresinden popoya doğru temizlenmelidir.

Kurulama

Bebeğinizin vücudunu tahriş etmeden nazikçe yumuşak bir havlu veya mendil ile tamamen kurulayın. Kurularken kıvrım yerlerini atlamayın. Mümkünse bebeğinizin poposunu hava alması için birkaç dakika açık bırakın.

Pişiklerden kurtulmak için neler yapmalıyız

Bezi uzun süre üzerinde bırakmayın

Bezi yeterince kabarmasada günde en az 3 kez bezini değiştirmeye çalışın, ıslak bez uzun süre cildine temas ettiğinde pişiklere sebep olabilir.

Sabah uyandığında ilk önce bezini değiştirin

Gece boyunca üzerinde kalan bez pişiklere sebep olabilir gece bir sebepten uyandığında bezinin dolu olduğunu farkederseniz değiştirin, bazı geceler bezinin fazla dolması sebebi ile uykusu bölünebilir. Bezi sabaha kadar bağlı kaldıysa uyandığında ilk iş olarak bezini değiştirin.

Pişiklere Karşı Koruyucu Bakim

Pişik oluşumuna karşı korumak icin bebeğinizin bezini her değiştirdiğinizde veya mutlaka en azından gece uyumadan once pişik Kremi ile kalın bir tabaka halinde uygulayın.

Bebek Bezi Bağlama Şekli

Bebek bezi nasıl bağlanır? Bebeğinizi ayak bileklerinden nazikçe tutarak bezi altına geçirin. Karnını sıkmayacak şekilde bantları yapıştırın. Erkek bebeklerde genital organın aşağıya doğru baktığından emin olun. Uzun süre geçmeyen ciddi kızarıklıklar olursa bir sağlık profesyoneline danışın.

Yazımızı beğendiyseniz Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Kapalı
Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin