Anneler için

Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Değer verdiğimiz çocuklarımıza oyuncak seçerken nelere dikkat etmeli, uygun oyuncakları nasıl seçmeliyiz.

Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

-”CE” işareti bu işaret oyuncak üreticisinin oyuncağını AB’nin ve ülkemizin güvenlik ve standart konusundaki ortak kurallarına uygun olduğuna ilişkin verdiği garanti anlamına gelir. Tüm oyuncakların CE işaretini taşıması gerekmektedir. Üstünde CE işareti olmayan oyuncakları almayın.Bunlar kalitesiz ve çocuğunuz için tehlikeli olabilirler.

-Oyuncak seçimindeki ilk ve önemli unsur oyuncağın çocuğun yaşına, gelişimine, gereksinimlerine ve yeteneklerine uygun ve kullanışlı olmasıdır.

-Oyuncak alırken mutlaka üretici firmasına güvendiğiniz, üzerinde güvenlik açıklamaları ve CE işareti bulunan oyuncaklar tercih edilmelidir.

-Oyuncakların bebeğe ve çocuklara zarar vermiyecek yuvarlak, sivri ve keskin olmayan parçalardan oluşmasına özen gösterilmelidir.

-Çocukların elleriyle rahatlıkla tutabileceği oyuncaklar seçilmelidir.

-Aldığımız oyuncağın sağlam ve kolay temizlenebilir olmasına dikkat edilmelidir.

-Tüylü oyuncaklar alerji açısından bir takım problemler doğurabileceği için özellikle alerjik bünyeli çocuklardan bu tür oyuncaklar uzak tutulmalıdır.

-Oyuncakların zehirsiz boya malzemeleri ile boyanmış olanları tercih edilmelidir.

-4-5 yaştan küçük çocuklara oyuncak seçerken çocuğun boğazından geçemeyecek kadar büyük olan oyuncaklar tercih edilmeli, oyuncakların çıkıntılı kısımları veya yapıştırılmış parçaları olmamalıdır.

-Uzun ipli, kordonlu, kurdelalı oyuncaklar da 4 yaşından küçük çocuklar için tehlike oluşturabilirler bu nedenle bu tür oyuncaklar tercih edilmemelidir.

-Boya kalemleri alırken, küçük çocuklar için özel yapılmış olanları tercih edilmelidir.

-Bebek yataklarına asılan oyuncaklara çok özen gösterilmeli, bunların bebeğin üzerine düşmeyecek şekilde sağlam olarak monte edilmesine dikkat edilmeli ve iplerin bebeğe zarar vermeyecek kadar kısa olmasına özen gösterilmelidir.

-Pilli oyuncaklarda pilin koyulduğu yerin vidalı ve emniyetli olmasına dikkat edilmelidir.

-Oyuncaklara takılı olan etiket ve plastik kordonların çocukların yutma ihtimaline karşı koparılmaları gerekmektedir.

-Anne ve babaların oyuncakların kullanma talimatlarını okumaları çok önemlidir bu yüzden kullanma talimatı türkçe olan oyuncaklar tercih edilmelidir.

-Ses çıkaran birçok oyuncak uzun süre kullanıldığında veya kulağa yakın tutulduğunda çocuklarda duyma kaybına neden olabilir bu nedenle sesli oyuncaklar kullanırken dikkat edilmelidir.

Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

OYUNCAKLARA İLİŞKİN TAVSİYELER

 

-Çocuğun el becerilerini, yaratıcılığını, düşünce, hafıza ve hayal gücünü destekleyici olmalı.

-Bebekler ve küçük çocuklar oyuncaklarını paylaşmamalıdırlar. Küçük çocuklar genellikle oyuncaklarını ağızlarına götürürler. Bu sebeple oyuncaklar bir başka çocuk kullanmadan önce yıkanarak temizlenmelidirler. Daha sonra temiz bir kutuya aktarılmalıdırlar.

-İnce, çabuk kırılır plastikten yapılmış oyuncaklar almayın. Üç yaşından küçük çocukların oyuncakları çok sert maddeden yapılmış olmalıdırlar.
Kötü kokan yumuşak plastikten yapılmış oyuncakları almayınız.

-Genişleyen oyuncakların (suya veya benzer sıvıya atıldığında büyüyen, genişleyen oyuncakların) %50’den fazla genişlememesi gerekmektedir.

-Bazı oyuncakların üstünde uyarı metni ve yaş sınırı olması gerekir. Büyük çocuklar için yapılmış oyuncaklar küçük çocuklar için tehlike oluşturabilirler. 3 yaşından küçük çocuklar için tehlikeli olan oyuncaklar özel bir uyarı işareti taşırlar. Bazen tehlike işareti yerine yazılı bir uyarı da olabilir. Uyarı metnini mutlaka okuyunuz.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin