Bebek Bakım

Oto Koltuğu Tavsiyeleri

Oto koltuğu kullanımı,  çocukların güvenliği için çok önemlidir. Üstelik her gün trafikte uzun süre geçiriyor ve büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız…..

Oto Koltuğu Tavsiyeleri

Oto koltuğu tavsiyeleri

Büyük şehirlerde yaşıyorsanız bu konu daha fazla önem taşıyor. Güvenli kullanım için trafik kurallarına uymanın ve eğer arabada bebeğiniz de varsa daha fazla dikkatli sürmenin yanı sıra, arabada kullandığınız malzemelerinde son derece güvenli ve sağlam olması şart.

Ana kucaklarından oto koltuğu na geçme zamanı genellikle 9kg üstü veya  9ay üzeridir.

Ve Oto koltuğu arayışlarına başladınız. Önce bir kaç mağazaya girip bilgi aldınız, internette uzun uzun incelediniz ve kafanız karıştı. Oto koltuğu sektöründe oldukça çeşitli marka model ve teknik özellikler mevcuttur.

Peki oto koltuğu satın alırken nelere dikkat etmemiz gerekir bir bakalım..

– Avrupa kalite ve standart belgesi olmayan ürünleri satın almamaya  çalışın.

– ADAC testi olup olmadığını kontrol edin varsa aldığı puanlara bakın

– 5 nokta emniyet sistemi önemlidir. Bu sisteme sahip oto koltukları bebek ve çocuklarınız omuz ve kalçadan kavrayabileceği için daha güvenli olacaktır.

– Oto koltuğu kumaşının terletmeyen ve yıkanmaya müsait kalitede olmasına dikkat edin.

Oto koltuğunun fazladan boyun baş desteği olup olmadığını kontrol edin

– Siyah köpük en güvenli dolgu maddesidir.  Alacağınız oto koltuğunda siyah veya beyaz hangi köpük kullanılmış?

– Ebeveynler  için kolay montaj yapma avantajı çok önemlidir.

Bu  özelliklerin tamamı ne yazık ki her koltukta bulunmuyor. Sizin için öncelikli olan özelliği belirleyip oradan başlayabilirsiniz.

Oto koltuğunda İsofix Nedir?

İsofix koltuğun kemer yerine metal çubuklarla arabaya monte edilmesine denir. Kolay montaj ve olası bir kaza anında koltuğa yapışma özelliği vardır. İsofixsiz modellerde ise kaza anında (max. 5 cm) öne gelme olabiliyor.

İsofix li model alabilmeniz için arabanızın uyumlu olması şart. Yeni araçların çoğunda mevcut fakat kendi aracınızın durumunu internetten öğrenebilirsiniz.

Genelde iyi markaların hepsi güvenlik testlerinden iyi not almışlardır. Bazılarının markaların daha yüksek ve 4 kademe yatış pozisyonuyla daha ergonomik ürünleri bulunmaktadır.

Sizlere başka bir tavsiyemiz ise kesinlikle 2. el koltuk almamanız, çünkü koltuk daha önce bir kaza geçirdiyse ve içindeki köpük kırıldıysa kullanılmaz hale geliyor. Ayrıca oto koltuk larında Altı yıl ömür  sınırı bulunmaktadır.

Alacağınız koltuğun üretim tarihine mutlaka bakın. Eğer Altı yıldan önce üretilmiş ise almayın.

UNUTMAYIN! Türkiye’de 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren, Emniyet kemeri kullanılması mecburi olan otomobillerde (Binek araçlar, Kamyonet,Kamyon) 135cm kısa ve 36 kilogramın altındaki çocuklar için de, ağırlıklarına uygun oto koltuğu kullanılması zorunlu hale getirilmiştir.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin