Anneler için

Okula Gitmek İstemeyen Çocuklara Nasıl davranmalı?

Çocuklarınız okula gitmek istemiyorsa, hemen ceza yolunu seçmeyelim çünkü aslında bu bir ayrılma kaygısıdır. Okula Gitmek İstemeyen Çocuklara Nasıl davranmalı?

okula-gitmek-istemeyen-cocuga-nasil-davranmali
Bazı çocuklar okula gitmeyi istemez ve bu  duruma öfke, ağlama krizleri Ya da karın ağrıları baş ağrıları gibi tepkilerle ortaya koyabilir. Aslından korkusu çocuğun anne ve babasından ayrılırken ortaya çıkan yoğun kaygısıdır ve bu korku çocuğun okula gitmesinde zorluklar yaşamasına sebep olmaktadır.

İlk defa okula başlayan çocuklar ya da birden bire okula gitmeyi istemezler yada ailenin zorlaması ile okula başlarlar fakat kaygıları dahada artar ve kaygı belirtileri çoğalır yemek yememe, anne babaya duyulan kızgınlık ve agresif tepkiler gibi daha zorlayıcı tepkiler vermeye başlar. Ancak okula devam etmesi gerekmektedir bu durumda günlerce sürecek bazı daranışlar sergiler (midesi bulanır, kusar, ağlar, okul yolundan geri döner, sınıftan çıkar annesinin sınıfta olmasını ister annesi uzaklaşınca sınıfta huysuzlaşır annenin peşinden gider vb.)Çocuk genellikle mutsuz, neşesizdir. Uyku ve iştah problemleri yaşayabilir. Okulda verilen sorunluluklara karşı ilgisizdir ve bu görevler yapmayı rededer. Aileler çocukları ile konuşmaya çalışırlar bu durumda çocuk öğretmeninden korktuğunu, arkadaşlarının onu sevmediğini, onu oyuna almadıklarını öğretmenin onu sevmediğini söyleyebilirler. Bütün bu şiddetli tepkiler tatil günlerinde ve okul saatleri dışında düzelirler.

Okula Gitmek İstemeyen Çocuklara Nasıl davranmalı?

Ancak bazı şiddetli vakalarda çocuk sürekli olarak huzursuz ve mutsuzdur annesinin peşinden bir dakika ayrılmaz hem annesini hemde diğer aile bireylerine adeta yapışık durumda olurlar. Gece anne baba ile aynı yatakta yatmak ister annesini sürekli yanında tutmaya çalışır ve anne biryere gittiğinde yoğun kaygı yaşarlar.
Bazı çocuklar için yeni durumların, başlangıçların uyum sorunu yaratması normaldir. İlk kez okul sebebi ile anneden ayrılan Ya da her tatil sonrası okula başlamakta sorun yaşayan çocukların okula gitmeyi redetmeleri genellikle aile içerisinde çocuğa karşı takınılan tutum ve davranışlardan dolayı oluşmaktadır. Anne (Ya da bakıcı)- çocuk arasındaki bağımlı ilişki çocuğun anneden uzaklaşmasını engellemektedir. Genellikle aile içerisinde çocuğun bireyselleşmesi kısıtla maktadırlar. Ailenin özellikle çocuğa bakım veren kişinin annenin de çocuğa bağımlı olması, evin içinde baskı uygulanan ve sosyalleşmesi engellenen çocuğun evden dışarıdaki Ya da aileden uzaktaki ortamlardan kaçınması olağandır. Bir diğer faktörde, evde yeni durumların gelişmesi, yeni bir kardeşin gelmesi ve çocuğun henüz bu durumu anlayamamış olması, anne babanın çok koruyucu ve kaygılı kişiler olması, okul öncesi dönemde çocuğun sosyal aktivitelerin kısıtlanmış olması, yeterince arkadaşı olmaması, çocuğun aile içerisinde duygu ve düşüncelerinin ciddiye alınmaması okula başlamasındaki zorluğu derinleşmektedir.

Ailesine bağımlı, ilişki kurmakta zorluk yaşayan, oyun oynamayı ve okul sorumluluklarını reddeden ve ailesi ile ilişkisi iyi organize olmamış bir çocuğun okula başlarken hem ailesini hem öğretmeni zorlayan sorunlar yaşaması olağandır. Bu tip çocukların enerjisi azalır, daha içine kapanık, sinirli, ağlayan ve bedensel belirtiler gözlemlenmektedir.

Okula Gitmek İstemeyen Çocuklara Nasıl davranmalı? öneriler;

Çocuğunuzu okula gitmediği için kesinlikle suçlamayın; Bu durumun birçok çocukta görüldüğünü ve tedavi olabileceğini söyleyebilirsiniz.

Çocuğunuza ne şekilde olursa olsun okula gitmesi gerektiğini eğer okula gitmezse derslerinden geri kalacağını ve bu durumun onu dahada çok üzebileceğinden söz edebilirsiniz.

Çocuğunuzla bir anlaşma yapın ve okul girişinden çıkışına adar bir aile bireyinin okulda kalmasını sağlayın mümkünse bu aile bireyi çocuğun en az bağımlı olduğu kişi olsun.

Çocuğunuza okul hakkında gerçek bilgiler verin .Okul öncesi dönemde sosyal ilişkilerini güçlendirmesi için destekleyin. Eğer çocuk okula başladı ise okul dışındaki aktiviteleri desteklenmelidir ( parka gitmek, arkadaşları oynayabilceği ortamlar sağlamak vb.)

Çocuğunuzla daha önce yaşadığınız benzer okul deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz ( biliyor musun bende senin yaşındayken okula gitmekte çok zorlanmıştır gibi) okulda yapılacak başka keyifli aktivitelerden söz edilebilir resim yapmak oyun saati gibi.

Öğretmeni ile iletişime geçip öğretmeninden yardım isteyebilirsiniz öğretmenin sıcak ve sevecen tavırları çocuğa küçük sorumluluklar vermesi genellikle çocuğun okulu sevmesinde büyük rol oynar.

Çocuğunuzun kendine güvenen, başarılı bir birey olabilmesi için onun kişisel becerilerini destekleyerek geliştirmesini saplamanız çocuğunuzun gelecekteki davranışları açısından büyük önem taşımaktadır. Örneğin çocuğunuzun bireysel olarak yapabileceği davranışları yapmasına izin verin dökse de yemeğini kendisinin yemesi, uzun zaman alsada giysilerini kendisinin giymesi vb.

Okula Gitmek İstemeyen Çocuklara Nasıl davranmalı? önerilerimizde genellikle yüzeysel sorunlar çözümlenebilmektedir. Ancak Çözümlenemeyen durumlarda mutlaka bir uzmana giderek altında yatan duygusal problemin çözülmesi gereklidir aksi halde ilerleyen dönemlerde çok daha ciddi problemler yaşanma olasılığı yüksektir.

Ebeveynler ve çocuk arasında en  büyük problemler bile sevgi ve anlayışla çözülebilir fakat yinede uzman yardımı almakta bazen fayda olabilir.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin