Anneler için

Hamilelik Sırasında Yolculuk

Hamilelik Sırasında Yolculuk ederken oldukça dikkatli olmak gerekir. Gebenin seyahati için uygun zaman ikinci üç ay içerisinde olmalıdır.

Çünkü bu aydan itibaren aşerme, bulantı, kusma gibi sorunlar ve son 3 ayda karnın büyümesi gebelikten dolayı çabuk yorulma; yolculuğu zorlaştırabilmektedir.

Hamilelik Sırasında Yolculuk Nelere Dikkat etmeliyiz?

Gebelik sırasında yolculuk yaparken mutlaka emniyet kemeri kullanılmalıdır. Hava yastıkları açık bir şekilde seyahat etmelidir.

hamilelik-sirasinda-yolculuk

Otobüs yolculuklarında hamileler daha fazla risk yaşayacağı için bu yolculuk biçimi önerilmez. Hareketlerinin kısıtlanması, mollaların seyrek olması uzun otobüs yolculuğu açısından sorun yaratabilmektedir. Yapılması halinde mutlaka hareket ederken oturmalı tuvalet kullanımı sırasında dikkatli bir şekilde tutunarak otobüsten çıkmalıdır.
Tren yolculuklarında ise hareket imkânı çok daha fazla olması nedeniyle otobüse göre daha uygundur. Ancak tuvaletlerin küçük olması o açıdan dikkat etmeyi gerektirir. Tren, otobüs ya da arabayla seyahatlerde süre 5-6 saatten fazla olmamalıdır. Özellikle uzun yolculuklar için hareketsiz kalmak hamileler için risk yaratmaktadır.

hamilelik-sirasinda-yolculuk

Hamilelik Sırasında Yolculuğun Riskleri

Tüm yolculuklar için gerekli olan riskleri göz önünde tutmak ve buna özen göstererek hareket etmek şarttır. Hamilelik süresince bir sıkıntı yoksa bu konuda önlem almak suretiyle yolculuk yapmakta sakınca bulunmaz.
Gebelik boyunca kanın pıhtılaşma eğilimi belirgin olarak artışa geçer. Bacakların sürekli olarak aşağı sarkık durması, hareketsiz olması kanın damar içinde pıhtılaşmasına etken yaratır. Genelde bacak damarlarında oluşan bir pıhtı akciğere geçerek akciğer embolisine neden yaratabilir.

Acil ve hayati tehlike doğuran bu tablo önemsenecek bir durum yaratır. Otomobile yolculuklarda sık olarak mola vermek, molalarda sürekli olarak dolaşmak baldır ve uyluk kasların çalışmasını sağlayarak; bacakları yükseğe kaldırıp dinlenmek uygundur.
Hamilelik Sırasında Yolculuk İçin En Güvenli Araçlar

Uçak yolculukları güvenli bir yolculuktur. Kabin içerisindeki basınçta sorun olmadığı sürece bebek için risk oluşturmaz; ancak bazı havayolu şirketleri güvenceye almak için gebelik haftasını sonrasında doktor raporu talep etmektedir. Uzun yolculuklar için mutlaka doktora danışılması ve yapılan aşıların bulunduğu sağlık kartının mutlaka gebenin yanında bulundurulması gereklidir. Gebelik süresince mutlaka rahat giysiler ayakkabılar giyilmeli, tuvalet ihtiyacı mutlaka giderilmeli, rahat bir seyahat yastığı bulunmalı ve sürekli olarak atıştıracak gıdaları almak ve emniyet kemeri takılı tüm güvenlik önlemlerinin alınması önem taşımaktadır.

Etiketler

Benzer Yazılar

2 Yorumlar

  1. tamda konuyu internette ararken yazınızı buldum teşekkürler çok faydalı oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin