Anne AdaylarınaAnneler için

Hamilelik Sırasında Diş Bakımı

Hamilelik sırasında kadınların dişlerine iyi bakmaları ve hamilelik döneminde doktor kontrolüne gitmeleri sağlıklı dişler açısından gerekli bir uygulamadır.

 

Hamilelik Sırasında Oluşabilecek Diş Problemleri

Kalsiyum kaybının olduğu ve bebeğin kendisi için gerekli miktarı anneden aldığı gibi yanlış bir söylentinin hiç bir bilimsel değeri yoktur.

Ancak; hamilelik süresince dişlerde değişimin olması doğal bir süreçtir. Ostrojen ve progesteron hormonunda bir artış söz konusu olur ve bu artış dişler üzerinde plak birikimini yükseltir.

hamilelik-sirasinda-dis-bakimi

Hamilelik döneminde dişler daha çabuk çürüme yapabilir çünkü nedeni bu dönemde vücut dengesi bir değişim yaşar ve bozulur. Özellikle beslenme şekli kısıtlanmaz; tatlı ekşi ve sürekli atıştırmalar yendikten sonra  diş fırçalamaya özen gösterilmez. Hamileliğin ilk aylarında aşırı kusmalardan dolayı diş sağlığına önem verilmez.

Gebelik hormonlarının farlılık göstermesi nedeniyle diş eti kanamaları fazlalaşabilir ve bu nedenle diş fırçalamadan kaçınılır.

Hamilelik Sırasında Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik döneminde çok miktarda kalsiyum almak gereklidir. Süt ve süt ürünleri, sebzeler ve kalsiyum açısından zengin yiyecekler tüketilmelidir. Eğer ki; kalsiyum alınımı düşük ve yetersiz ise; bebek kalsiyum gereksinimini annenin kemiklerinden sağlamaya başlar.

Hamilelik sırasında beslenme şekli hem anne hem de bebeğin genel sağlığı ve diş sağlığı açısından çok önemlidir. Hamilelik süresince A, C ve D vitaminlerinin yanında fosfor ve kalsiyum açısından zengin temel gıdalar ve sebzeler; tahıl, süt ve süt ürünleri; balık ve  yumurta  ağırlıklı beslenmeleri yararlarına olacaktır. Tatlı türü gıdalardan diş sağlığı için uzak durulmalıdır.

Hamileyken; ilk 3 aylık dönemde etkili dental diş tedavisi uygulaması sakıncalıdır. Diş eti problemleri varsa yada önemli  bir diş sağlığı oluşursa  bir Jinekolog  gözetiminde diş tedavisi yapılabilir. Son 3 ayda tedavi yapılması sağlıklı hareket edilemediğinden yapılamamaktadır.

Hamilelik öncesi genel bir kontrol ve tavsiyeler hamilelik döneminde anne adaylarının rahat etmesini ve sorun yaşaması açısından önemlidir.

Plak oluşması engelini ortadan kaldırmak için günde 2 kez dişler fırçalanmalı ve diş ipiyle temizlenmelidir. Ilık tuzlu su gargara yapılmalı bu sayede diş etlerinde rahatlama sağlanır ve hassasiyeti engellenir.

Yazının Pdf versiyonunu aşağıdaki linkten indirerek daha sonrada okuyabilirsiniz.

Hamilelik Sırasında Diş BakımıAcrobat-reader

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin