Anne AdaylarınaAnneler için

Hamile ve Emziren Anneler Oruç Tutabilir mi?

Hamile ve emziren anneler oruç tutabilir mi? Tutarsa orucunu bozabilir mi? Susuz ve aç kalmak bebeğe zarar verir mi? Oruç tutmak ister ise neler yapmalıdır?

hamile ve emziren anneler oruc tutabilirmi 500x294 - Hamile ve Emziren Anneler Oruç Tutabilir mi?

Anneler ve Hamile bayanlar sizler için bir tür hasta sayılırsınız. Hastaların, hastalıkları devam ettiği günlerde oruç tutmaları şart değil. Kur’ân’da Bakara Suresi 185. âyette hastaların Ramazan ayı içinde oruç tutmayabilecekleri belirtiliyor.  Bazı hadislerde Peygamberimiz hamile hanımların oruç tutmamalarına izin veriyor.

Oruç tuttuğunuzda siz ve bebeğiniz zarar görecekse, beslenme problemi yaşayacaksanız, rahatsızlığınız artacaksa, bu durumda oruç tutmazsınız. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesi de önemlidir.

Hamile ve Emziren Anneler Oruç Tutabilirmi?

Doktorunuz kesinlikle izin vermiyorsa, riskli bir hamilelik geçiriyorsunuz demektir. Fakat böyle bir durum söz konusu değilse, kendinizi oruç tutmaya hazırlıklı hissediyorsanız, orucunuzu tutarsınız. Ancak gün içinde rahatsızlanacak olursanız, yiyip içebilirsiniz. Kendinizi zora sokmayın. Niyetsiz tutma gibi bir duruma girmenize hiç gerek yoktur. Zaten her halükârda orucu tutmasanız da, tuttuktan sonra açsanız da, oruç kazaya kalmış oluyor, Ramazan’dan sonra müsait olan aylarda, tutamadığınız günlerin oruçlarını kaza edersiniz.

Antalya’dan Ayşegül Hanım da, ‘2 aylık çocuğumu emziriyorum. Oruç tutmak istiyorum ama dinin kurallarına göre ne yapmam daha uygun olur?’ diyor.

Çocuğunuz anne sütünden başka ek gıda alamıyorsa, bu günlerde zaten alamaz; bunun için oruç tutmak zorunda değilsiniz. Çünkü oruç tuttuğunuzda siz yeteri kadar beslenemediğinizden hem oruca dayanamayacaksınız hem bebeğiniz aç kalacaktır.

Dinimiz herşeyden önce insana ve insan sağlığına önem vermektedir. Unutmayın bu gibi durumlarda Ramazan’dan sonra orucunuzu kaza edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Soğuk Buhar Makinası Nedir ? Nasıl Kullanılmalıdır ? başlıklı makalemizde buhar-makinasi, buhar-makinasi-tavsiye ve buhar-makinası-nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin