Bebek Sağlık

Emzik Kullanmalımıyız?

Emzik Kullanmalımıyız? Emzik kullanmak özellikle doğumdan öncesinde anne babaların karar alarak çocuğuna, emzik vermeyecek gibi birtakım karşı çıkmalarla başlar

ancak doğumdan sonra bebeğin ağlaması durumunda birçok kişi bu duruma seyirci kalamaz ve bebeğe emzik vermeye mecbur kalır. Genelde birçok kişinin emziği zararlı olarak düşünmesi bu açıdan bebeğe vermek istememesi normal bir durumdur; ancak uzmanlar emzik kullanmanın sakıncalı olmadığı yönünde hemfikirler. Emzik kullanmak bebeğin sakinleşmesine yardımcı olması açısından oldukça önemlidir!

Bebekler Emzikleri neden severler?

Bebekler güçlü bir emme refleksi ile doğarlar. Anne karnında bile parmağını emen bebeklerin olduğu ve beslenme dışında sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olması emziğin olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Genelde bebeklerin yorgun ya da sıkıntılı olduklarında rahatlama ihtiyacı emzikle karşılanır. O nedenle bebekler emziği çok fazla sevmektedir. Beslenme saatleri dışında emme ihtiyacı için izin verilmesi gereklidir ve bu dürtüsünün mutlaka giderilmesi şarttır.

Emzik kullanmak da dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Bebeğin anneye emme güdüsünü tam olarak kazanması emzik için beklenmesi gereken süredir. Bir aylık olana kadar bu süre geçmelidir. Daha erken emziğe başlamak bebeğin anneyi emmesi adaptasyonunu güçleştirir.
Biberonla beslenen bebeğe bu bekleme süresi gerek duyulmaz emziği kurtarıcı olarak görmemek ağladığında ya da huzursuz olduğunda bebeğin kucağa alınarak pozisyonunu değiştirmek sallamak ve acıkmış olabileceği düşünülmesi halinde emzirmek ya da beslemek bebeği sakinleştirebilir.

Emzik kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Kesinlikle emzik beslemenin ya da emzirmenin yerini tutmamalı ayrıca açken bebeğe emzik verilmemelidir.
Bebeğin mutlaka seçim şansı olduğu düşünülmelidir. Bebek emzik istemiyorsa daha sonra tekrar denenebilir; almıyorsa zorlanmamalı ve emzik verilmemelidir.
Emzik temiz ve sağlıklı üretilen kauçuk içermelidir. Emzik yaklaşık olarak 2 ay süresince kullanılmalı ve değiştirilmelidir. Bozulmaya da yırtılması halinde atılmalı; kesinlikle bebeğin boyunu takılmamalıdır.
Emzik emme süresi mutlaka sınırlı tutulmalı; mümkünse uyku saatlerinde huzursuz olduğu zamanlarda verilmelidir. Tüm gün boyunca emzik emmesine izin verilmemelidir.
Emzik bebeğin huzuru açısından ve uykuya dalması gibi durumlarda yardımcıdır. Uzun süre kullanma diş sağlığı ve orta kulak iltihabı yapması nedeniyle sakınca yaratır. Süresi mutlaka iyi ayarlanmalı belli süre sonra bırakması sağlanmalıdır.

Buradan yazının Pdf halini indirerek daha sonra okuyabilir veya saklayabilirsiniz.

pdf indir

Etiketler

Benzer Yazılar

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin