Bebek Sağlık

Doğum Lekesi Nedir? Ne Zaman Geçer

Doğum lekesi,  doğumdan hemen sonra görülmediği halde sonradan ortaya çıkalabilir.  Endişe gerektirmez ve bebek büyüdükçe zamanla  kendiliğinden kaybolur.

dogum lekesi 600x400 300x200 - Doğum Lekesi Nedir? Ne Zaman Geçer

Ancak bazı doğum lekeleri bebeğin yaşamı boyunca kalabilir. En sık görülen doğum le­kesi somon lekesidir. Bunun dışında hemanjiyom (Çilek lekesi) ve mongol lekesi de diğer doğum lekeleri arasında  sayılabilir.

Doğum lekesi Çeşitleri :

Hemanjiyom (Hemanjiyom, halk arasında çilek lekesi olarak ta bilinir.) Doğum lekesi

Doğum Lekesi Hayatın ilk  1 -4 haftasında ortaya çı­kıp, 9-10 yaşlarında tamamıyla geriler. Kızlarda erkeklere göre 3 kat da­ha sık görülür.
Risk faktörleri: Zamanından önce doğan bebeklerde, ikizlerde daha sıktır

Somon Lekesi 

Genellikle boynun arka tarafında, alında yada yüzde bulunan pembe lekelerdir. Cilde yakın kan damarları sebep olur. Çoğu geçicidir ve bir yıl içerisinde kaybolur.

Mongol Lekesi 

Vurulmuş veya çarpmış gibi morarmış gibi duran mavi grimsi lekelerdir. Genellikle sırtta ve kalçada bulunurlar. Cildi koyu renkte olan bebeklerde daha sık rastlanır. Nedeni cildin o bölgesinde daha fazla pigment olmasıdır. Bunlar zararsız lekelerdir ve çocuk büyüdükçe solarlar fakat tümüyle kaybolmayabilirler.

Örümcek Lekesi

Örümceğin ayaları gibi görünür. 1-2 yıl içerisinde solarlar. Açık kahverengiden siyaha kada çeşitli renklerde olabilir. Doğumda var olan lekeler iyi gözlemlenmelidirler, doğum lekelerinin çoğu tedavi gerektirmez fakat gözlemlenir nadir durumlarda tehlike söz konusu olup lazer tedavisi  yada cerrahi müdehale gerektirebilir.

Bir önceki yazımız olan Bebek Yatağı Tavsiyeleri 2018 başlıklı makalemizde bebek-yatagi hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kapalı
Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin