Anne AdaylarınaAnneler için

Diş ipi Nasıl Kullanılmalıdır?

Diş ipi nasıl kullanılmalıdır? Doğru kullanıldığı takdirde, diş fırçasının ulaşamayacağı yerlerdeki; yani dişeti çizgisinin altındaki ve dişler arasındaki yerlerdeki plak yiyecek artıkları diş ipiyle çıkarılabilir.

Diş ipi nasıl kullanılmalıdır

Diş ipi nasıl kullanılmalıdır?

Plak birikimi, diş çürüğüne ve dişeti hastalığına, yol açabileceğinden, dişlerin diş ipiyle düzenli olarak temizlenmesi tavsiye edilir.
Diş ipinden maksimum fayda sağlamak için, aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:
Yaklaşık kırk santimetrelik diş ipi alarak, ipliğin büyük bir bölümünü orta parmaklarınızın çevresine sarın ve kullanmak için dört veya beş santimetrelik ipi açıkta bırakın
Diş ipini, baş parmak ve işaret parmakları arasında gerili tutarak, dişleriniz arasında nazikçe yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin
İpliği tüm diş yüzeylerinde nazikçe gezdirin ve ipin dişeti çizgisini geçtiğine emin olun. Diş ipini zorlamayın, aksi takdirde hassas dişeti dokusu kesilmesi veya doku eizlmesiyle karşılaşılabilir
Dişten dişe geçerken diş ipinin temiz bölümlerini kullanın
Diş ipini çıkarmak için, ipliği dişinizden yukarı ve dışarı taşımak için aynı ileri geri hareketini uygulayın

Diş ipi nasıl kullanılmalıdır? bölümünü burada bitirerek gelelim diş ipi seçimine;

Hangi Tip Diş İpini Kullanmalıyım?

Piyasada iki tip diş ipi bulunmaktadır:
Naylon (veya çok filamanlı) diş ipi
PTFE (tek filamanlı) diş ipi

Naylon diş ipi, mumlu ve mumsuz olarak değişik aromalarla satılmaktadır Bu diş ipi tipi birden fazla naylon telden oluştuğu için, özellikle birleşme noktaları sıkı olan dişler arasında aşınabilir ya da yırtılabilir. Daha pahalı olmakla beraber, tek filamanlı (PTFE) iplik, sıkışık diş aralarında bile dişler arasında daha kolay kayar ve yırtılmaya karşı dirençlidir. Doğru bir şekilde kullanıldığında, her diş iki diş ipide dişler arasındaki plak ve kalıntıları çıkarmak için uygundur.

Diş ipi Kullanım tavsiyeleri :

1. 45 santimetre uzunluğunda ip koparın. Kulağa uzun gelebilir ama, bir dişten diğerine geçerken temiz bir bölümü kullanmanız gerekecektir.İpin uzun kısmı bir elinizde, tercihen orta parmağınıza veya işaret parmağınıza dolanmış olmalı, diğer elinizin orta parmağı ya da işaret parmağına da az miktarda bir ip sarın. (Orta parmağınıza sararsanız, işaret parmağınız serbest kalır ve ipi yönlendirmede kullanabilirsiniz.)

2. Dişlerin arasında kaydırarak geçirin. Zikzak hareketle ipi dişlerin arasına nazikçe kaydırırn ve ipin dişlerin arasına hızla geçmemesine dikkat edin. Diş ipini dişin etrafına sararken bir C şekli oluşturun. Daha sonra diş ipini diş eti çizgisinden dişin üst kısmına doğru dikkatlice kaydırın.

3. İpi parmaklarınızda aktarın. Bir dişten diğerine geçerken, daha fazla ip tuttuğunuz elinizdeki parmaktan temiz bir kısım ip açın ve diğer elinizdeki parmağa kulanılmış olan ipi sarın. Baş parmağınızı rehber olarak kullanın.

4. Her iki tarafa da ulaşın. Her dişin arka tarafını da iple temizlemeyi unutmayın.
İpuçları

Diş ipi kullanmak ek bir tedavi olmamalı – alışkanlığınız olmalı!

Diş ipi nasıl kullanılmalıdır? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Anlattığımız şekilde doğru tekniği uyguladığınız sürece, kullandığınız diş ipinin tipi kişisel tercihinize kalmıştır. Seçim yapabileceğiniz çok çeşitli diş ipi tipleri mevcuttur ve hatta kendi ihtiyaçlarınızı ve aile üyelerinizin ihtiyaçlarını karşılayan çeşitli tiplerde diş ipleri seçebilirsiniz. Her iki şekilde de, doğru tekniği uygulamak dişlerinizin arasında kalan yiyecek parçacıklarını ve bakteri plağı birikimini temizlemenize yardımcı olur ve ağız sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olur.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Kapalı
Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin