Anne Adaylarına

Çok Korktuğumuz Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir ?

Dış gebelik; Döllenmiş yumurtaların fallop tüpünde yerleşmesi burada gelişmesi sonucu normalin dışında bir gebelik durumunun olmasına verilen isimdir.

Dış gebelik Nedir ?

Gebeliğin olması durumunda normal yerleşim olarak rahim içinde olması gereken gebeliğin sıklıkla fallop tüpünde yerleşmesiyle burada gelişmesi sonucu normalin dışında bir gebelik durumunun olmasına verilen isimdir. Rahim içinde gecikmiş olan döllenmiş yumurta bu kısımda gelişir.

Dış gebelik Belirtileri;

Kasık ve karında ağrı
Bulantılar ve kusma
Adet gününde gecikme
Çarpıntı ve tansiyon düşmesi sonucu baş dönmesi ve bayılma
Vajinada kanama

Dış gebelik neden olur ?

Normalde, döllenmiş yumurta ilerleyerek rahim içine yerleşiyor. Fakat bu tüpler çeşitli sebeplerden dolayı hasarlı ya da tıkalı olması durumunda döllenmiş yumurta ilerleyemez ve rahme ulaşamadığı için bulunduğu yerde gelişmeye başlar. Fakat fallop tüpleri bir bebek gelişimine yetmeyecek kadar dar olduğundan, gebelik sonlanır.

Dış gebelik sebepleri

Tüpe ait olan ameliyat sonrasında tüp cidarının bozulması ile ortaya çıkan gebeliklerde, pelvik bölgede geçirmiş olan enfeksiyon durumlarında, cinsel yolla bulaşan hastalıkların olması halinde, tüplerin enfeksiyonu olması sonrası tüpün iç yüzeyinin hasar sağlanmasıyla kısmen ya da tamamıyla tıkanması sırasında ihtimal artışa geçer.

Dış gebelik nasıl oluşur ?

Yumurtalık apandisit ameliyatı sonrası genelde karın içi yapışıklıklar nedeniyle oluşabilme ihtimali ortaya çıkar. Ayrıca tüpün yapısal anomalilerinde değişiklik olması durumu oluşturabilir.

Ayrıca dış gebeliğin olmasın da ileri yaş durumu olması, korunma yönteminin başarısız olması ve yumurtlama kısırlık tedavileri bu duruma etken neden yaratabilmektedir.

Bir çok nedenden ortaya çıkabilir. Genelde adet gecikmesi, düzensiz olarak lekelenme hali vajinal kanama ve karın ağrısı şeklinde belirtiler gösterebilir.

Dış gebelik

 

Dış gebelikte adet olunurmu ?

Normalde olmasını beklenmez, fakat asla olmaz diyemiyoruz. Bu sebepten adet olunsa bile kasık ağrısı olan kadınların kesinlikle dış gebelik belirtileri beta hcg değerlerine baktırmalıdır.

Dış gebelik ne zaman anlaşılır ?

Sinsi olarak seyretmiş ve belirti vermemiş olması daha yüksek bir ihtimaldir. Güne yakın olarak adet olunması, geç dönemde tüpün hasarı ya da kanama olması, karın içi kanamaya bağlı olarak hastada; ani şiddetli karın ağrısı, yaygın hassasiyet gibi bir takım ciddi tablolar ortaya çıkabilir. Bu durumun içerisinde kan basıncı düşer ve nabız da artış olur. Baygınlık, halsizlik, göz kararması hisleri ortaya çıkar.

Yüksek boyutta büyüyerek dokuda yırtılma, karın içinde kanama oluşturabilir. Tanı konulması halinde ameliyatla veya medikal tedaviyle önlenebilir.

Genelde nadir bir şekilde kendiliğinden gerileyerek vücut tarafından ortadan kaldırılması ihtimali de olabilmektedir. Kişinin daha sonraki hamileliğinde enfeksiyonlardan korunması, yalnızca progesteron içeren doğum kontrol hapları ve ertesi gün hapları kullanmaması, korunma yöntemi için ise araç (spiral) kullanılmaması gereklidir.

Dış gebeliğin tanısının geç konulması durumunda; oluşan yerin yırtılması, karın içi kanama oluşması; hayati tehlike yaratan riskli bir durum oluşturabilmektedir.

Dış gebelik görüntüsü

dış gebelik görüntüsü

Dış gebelik tedavisi

Tanı erken konulduğunda, tüp yırtılması olmadan müdehale edilirse, henüz kan kaybı  başlamadan laparoskopik yöntemi ile tedavi olma ihtimali yüksektir.

Laparoskopik tedavi ile hasta “tüpün içinin boşaltılarak” tedavi edilebilir, böylece tüpünün alınmasına gerek kalmaz.

Dış gebelik ameliyatı

Sorunlu gebelik gerçekleşti ise ilk önce ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisini almasında bir engel var ise ameliyat yöntemlerinden birini seçmesi istenir. İki faklı ameliyat yöntemi bulunmaktadır.  Bunlar ‘’laporotomi’’ ve ‘’laparoskopik’’ ameliyatlarıdır.

 

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin