Anneler için

Çocuklarda Karanlık Korkusu

Biz her ne kadar çocuklarımızın, çocuk oldukları için doğal olarak karanlıktan korktuklarını düşünüyorsak ta, uzmanlara göre korku öğrenilmiş bir duyguymuş.

Çocuklarda Karanlık Korkusu Nedenleri

Çocuk küçük yaşlardan itibaren ailesinden ve çevresinden korkuyu öğrenirlermiş. Ebeveynleri olarak çocuklara sürekli olarak korkacaklarını düşündükleri şeyleri anlatıp duruyoruz. Örnek olarak karanlığı, öcüyü, iğneciyi, doktor, hemşireyi, canavarı çocuklar kendiliklerinden uyduramazlar bunlar bizim ve çevresi tarafından korkulacak şeyler listesine eklenirler. Sürekli doktor veya öcü ile korkutulan çocukların doktorda paniğe kapılıp ağlaması normaldir.

Çocuğun karanlıktan korkmaması için daha bebekliğinde yatak odasında ışık yakılır. Bunun lada kalmaz anne gece kalkar ve sürekli çocuğum korkuyor mu diye kontrol eder. Sonunda belli bir yaşa gelene kadar karanlıktan korkulur fikrini sokar. Uzmanların çocuğun sağlığı için karanlık bir ortamda uyuması gerektiğini defalarca söylemesine rağmen çoğu anne baba belkide kendisi karanlıktan korktuğu için çocuklarını da bu ortamlarda bırakma istemezler. Böyle durumlarda ebeveynlerin kendi korkusu zaman içinde çocuklarına da bulaşır.

Bazende çocuk da anne babası istedikleri için üzülmesinler diye odasında ışık açılmasını ister. Anne ve babada “Çocuğum, ışık olmadan kesinlikle uyumuyor” bahanesi arkasına sığınırlar. Bu örnekte de olduğu gibi pek çok korkuyu çocuğun hayatına ebeveynleri sokarlar.

Çocuklar çoğu zaman uykuya dalarken loş ışıklı bir ortamda nesnelerin gölgeleri büyük göründüğü için çocuklar bunları korkunç bazı nesnelerine benzeterek daha fazla korkabilirler. Beynimiz flu görünen nesneleri hayal gücümüze göre yapılandırır. Fakat çocuk tamamen karanlık ortama alıştıysa nesnelerle ilgili bir benzetme yapmak zorunda kalmaz.

Korku Filmlerine Dikkat!!!

 

Ailelerin belli bir yaştan sonra çocuklarını geç saatlerde yatırmasından dolayı çocuklar kendileri için uygun olmayan filmler veya  olaylar izlerse o gece uyumaları zorlaşır. Hatta bir korku tanıtımına bile denk geldilerse 1-2 ay gibi uzun bir süre kendi başlarına tuvalete gidemez karanlık koridordan bile geçemez, odalarında kendi başlarına uyuyamazlar.

Sürekli kalkıp anne babalarının yanına giderek korkularını dile getirmeye çalışırlar. Hatta anne bu durumda çocuğunu yatırsa bile çocuk gece tekrar kalkıp gelebilmektedir. Bu durumda çocuk “Odam karanlık ondan korkuyorum” demektedir. Ebeveynler ise çoğu zaman görüntüleri izlemelerine kendilerinin izin verdiklerini unutup çocuklara hesap sorarlar.

Çözüm, çocukların kendi odaları olması, kendi yatakları olması uygulamasının erken yaşta uygulanması ile başlar. Yapılması gereken ya doğduğunda kendi odasının olmasına dikkat etmek ya da 2 yaşından itibaren çocuğu ailenin yatak odasından çıkartmaktır. Bu konuda aile zorlanıyorsa mutlaka, vakit geçirilmeden bir psikologdan destek alınmalıdır.

Çocuklarda Karanlık Korkusu

Çocuk sat kaçta yatması gerektiğini bilmelidir. Bu düzen çocuğu ve aileyi oldukça rahatlatacaktır. Özellikle ışık konusuna geldiğimizde çocuk yatana kadar bir ışık veya başucu lambası olabilir. Çocuk kitap okumak isteyebilir veya yaşı küçükse kitapların resimlerine bakmak isteyebilir. Yatma saati geldiğinde odasındaki tüm ışıklar söndürülmelidir.

Dışarıdan odasına gelen ışık konusunda önlem alınmalıdır. Ya odası değiştirilmeli ya da fon kartonu veya kalın perde, güneşlik, panjur gibi bir engelleyici ile ışık kesinlikle ortadan kaldırılmalı, kesilmelidir. Çocuğun odasını kapısı camlı ise bu camlar mümkünse ışığı geçirmeyecek şekilde engellenmelidir. Koridorun veya tuvaletin ışığı bırakılmamalıdır. Eğer çocuk tuvalet ihtiyacı için kalktı ise ya kendisi ışığı yakar ya annesine seslenir ya da bir süre sonra gece yarısı kalkmamaya başlar. Gece yarısı tuvalete mutlaka gidilmesi gerekmez.

Hayali Arkadaşlar

Onlar korkularını yatıştırabilmek için bazen hayali arkadaşlar geliştirebilirler. Fakat sorunları kaygı ve endişeleri geçtiğinde bu olmayan arkadaşlarda hemen ortadan kaybolurlar. Olmayan arkadaşlarına siz de katılabilir, birlikte oyun oynayabilirsiniz. Bu konuyu psikologa anlatmak doğru olacaktır. Çocuğunuzu diğer kişiler yanlış anlayabilir ve üzebilirler. Karanlık ve tüm korkuların tedavisi vardır. Bu konuda yapılması gereken gecikmeden bir psikologdan yardım istemektir.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin