Anneler için

Çocuklarda Görme Bozuklukları

Çocuklarımızı bir çok hastalık ile ilgili aşı ve muayenelere götürürüz fakat çocuklarda görme bozuklukları erken yaşta önlem almamız gerekn problemlerden biridir.

Çocuklarda Görme Gelişimi

İnsanlar açısından çok önemli olan bu duyu kaynağımız gözlerimiz 5 duyu organımızdan sadece bir tanesidir. Çocuklar da bu duyu organı ne zaman tam manası ile gelişmeye başlar bunun ile alakalı biraz bilgi verelim. Çocuklar da göz duyu organı 3-4 ay sonra gelişmeye başlar. Tam zamanı geldiğinde doğumu gerçekleşen bebekler bir haftalık oldukları zaman etraflarındaki kişilerin yüz ifadelerini fark edebiliyorlar. Bu şekilde de görmelerinde bir problem olmadığı da anlaşılmış oluyor. Eğer bebek erken doğdu ise görme gelişmesi de bir o kadar geç oluyor.

Çocuklarda Görme Bozuklukları Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin görüp görmediğinin kontrolü etrafında hareket eden kişileri takip edip edemediğine göre yapılır. Bu şekilde bebeğin görüp görmediği de tam manası ile anlaşılmış olur. Görme bozukluğu hemen herkeste olabilmekte. Okula gitmeden önce her yirmi çocuktan birin de olan görme bozuklukları okula başlayan öğrenciler de dört çocuktan birin de olmaktadır.

cocuklarda-gorme-bozukluklari

Çocukların gözleri birbirine paralel olmalıdır. Anneler kendileri de çocuklarının gözlerinin bozuk olup olmadığını bu şekilde anlayabilirler. İnsanlar kendileri de göz problemleri olup olmadığını anlayabilirler. Mesela okurken satırları kaybetmek gibi şeyler sizlerin göz problemleri olabileceğinizi kanıtlayabilir. Okurken ya da yazarken yakından bakarak okumaya çalışmak gibi problemler de her zaman bir problemin olabileceği sorununu ortaya koyar. Görme problemleri genellikle okul zamanı gelen çocukların tahtayı uzaktan görememeleri veya görmek için gözleri kısarak kendilerini zorlamaları sonucu ortaya çıkmaktadır. Çocukların veya öğretmenlerin bu konuda şikayetleri dikkate alınmalıdır.

Görme Bozukluğu Hastalıkları

Çocuklarda ki göz bozuklukları arasın da en yaygını miyopi denilen göz rahatsızlığıdır. Miyopi Halk arasında uzağı görememe (Miyop) hastalığı olarak tanınmaktadır. Beş yaşından on sekiz yaşına dek yaş aralığın da olan çocuklar da daha çok görülmektedir. Küçük miyopi hastalığı hemen herkesin gözün de olabilmektedir. İnsanlar da yüzde yirmi beş kişi de görülmektedir. Miyop olma ihtimaline hemen herkes sahip olmaktadır.

Alınabilecek Tedbirler

Ebevynler erken tanılar ile bu göz rahatsızlıklarını erken tedavi ile önleyebilirler. Özellikle televizyon tablet veya telefon gibi elektronik cihazları çok yakından izlemek uzun süre karşısında kalmak,  piyasada bulunan polarize olmayan kalitesiz güneş gözlüklerini kullanmak veya bilinçsiz numaralı gözlük kullanımları çocuklarımızın gözlerinde ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Yazımızın PDF versiyonunu buradan indirebilirsiniz.
Acrobat-reader Çocuklarda görme bozuklukları

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin