Anneler için

Çocuklarda Disiplin

Ebeveynler, çocuklarda disiplin sorunları olduğu zamana bağırarak veya azarlayarak tepki verirler, fakat çocuklar kuralları öğrenirken açıklama isterler.

Bazen ebeveynler, çocukları istenilen davranışı göstermediği zaman ne yapacakları konusunda kararsız kalırlar. Aşırı tepki verebilir ya da görmezden gelebilirler.

Ancak çocuklar neyi neden yapmaması gerektiğini bilmek ve bu uygulamayı hem anneden hem de babadan yaşamak isterler. Bazen anne ve baba bir konuda farklı tavır gösterirse, çocuk da nasıl tepki vermesi gerektiğini bilemez ve sorunlar yaşanmaya başlar. Dolayısıyla anne ve baba aynı dili konuşmalı ve bir konu hakkında aynı tavrı geliştirmelidir.

cocuklarda-disiplin

Çocuklarda Disiplin Ceza ile Mümkün müdür?

Çocuğunuz aynı şeyi yapmaması gerektiğini defalarca söylemenize ve uygulamadığında ceza yöntemini uygulamanıza karşı aynı tavrı sergiliyorsa bir yanlışlık var demektir. Çünkü ceza bir disiplin yöntemi değildir. Yapılan hata sonucunda katı cezalar vermek çocuğunuzla çatışmanızı ve evdeki huzurun kaçmasına sebep olur. Çocuğunuz anne ve babasını model olarak alır ve sizi taklit eder. Öncelikle uygulamasını istediğiniz şeyi öncelikle sizin yapmanızdır. Örneğin küfür etmenin kötü bir şey olduğunu söylerken, sizin küfür etmeniz çocuğunuzda hiçbir değişimi sağlamayacaktır.

Çocuklarda Disiplin için Önce Anne Baba Örnek Olmalıdır.

Ebeveynler olarak siz disiplinli ve düzenli davranışlar sergilerseniz çocuğunuz da bu davranışları örnek alacaktır. Çocuğunuzla konuşarak evdeki kuralları ona anlatın, ondan da bu konuda neler beklediğinizi. Çocuklar bilmedikleri bir konuda nasıl davranacağını bilemez ve bunu ondan beklemek gerçekten haksızlık olur. Açıklamanızı yapın, beklentilerinizi açıklayıcı bir şekilde anlatın, daha sonrasında o davranışın değiştiğini göreceksiniz. Tabii bu açıklamalar çocuğunuzun yaşına ve yapısına da uygun olmalıdır ki algılayabilsin.

Kurallar Örnekler Vererek Anlatın

Kuralları öğretirken hedef; çocuğunuzun bunları öğrenmesi, benimsemesi ve uygulaması üzerine kuruludur. Nasıl davranması gerektiği açıkça anlatılır ve bunun örneklerini de sizden görürse bir daha uyarı almaksızın bunu hayatına geçirecektir. Böylece evinizdeki huzuru sağlamış olacaksınız. Çocuğunuza bağırmaktan, ceza vermekten ve azarlamaktan her iki taraf da kurtulmuş olur.

Tabii bu süreçte uzun zamandır öğrenmesini istediğiniz davranışı kabullenir ve uygularsa bunun için de çocuğunuzu takdir ettiğinizi açıkça belirtin. Sonuç, uğraşmaya rağmen başarısız olsa bile, harcadığı çaba için bile olumlu cümleler kurun ki, çocuğunuz bunu başarmak için mücadele etmeye devam etsin.

Olumlu Davranışlarınada Olumlu Tepkiler Verin

Çocuklarda disiplin sadece olumsuz davranışları cezalandırma üzerine kurulmamalıdır. Peki ya olumlu davranışları karşısında nasıl tepki veriyorsunuz?  Çoğu zaman bu davranışları takdir etme gereksinimi duymayız ancak olumlu davranış destek gördükçe pekişecek ve hayatına girecektir.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin