Anneler için

Cilt Gençleştiren Bitkiler Nelerdir?

Cildimizde 35 yaştan itibaren kollajen üretimi azalır ve buruşmaya başlar. Cilt gençleştiren bitkiler ile yaşımız ilerlese bile çok daha genç görünebiliriz.

Sevgili hanımlar genç bir cilde sahip olmak için en azından 30 yaşından itibaren bakımlara başlamalıyız.

Yaş 40’ı aşınca ciltte kurumalar ve kırışıklıklar, artık fark edilmeye başlar. Zamanla, boyun ve ellerin üstünde sırt kısmında, yaşlılık lekeleri oluşmaya başlar. Yaşı elliyi aşanlar güneşte fazla kalırsa yaşlanma lekelerinin sayısı ve büyüklükleri artar, cild dokusu daha kuru olur ve erkenden hızla kırışma gösterir.
Besinlerdeki kalori miktarını azaltarak ve proteinli ve yağlı besinleri daha az tüketerek cilt yaşlanmasını yavaşlatmak mümkündür. Kalorisi yüksek gıdaların tüketimi sınırlanmalı ve gün içinde dengeli bir şekilde dağılmalıdır. Sabahları mutlaka kahvaltı ile başlamalı, öğün atlamamalıdır.
Cilt gençleştiren bitkiler

Yağlar olabildiğince az ve kullanılacaksa mutlaka zeytinyağı tercih edilmelidir. Yemekleri yağsız veya buharda haşlayarak yemeye çalışmak tavsiye edilmelidir.

Cilt Gençleştiren Bitkiler nelerdir :

Zengin vitamin ve mineral deposu olan, temel yağ asitlerinden zengin kabuklu kuru yemişler sınırlı olarak tüketilmelidir. Örneğin ceviz, güçlü ve güvenilir bir omega-3 kaynağıdır.

Badem ve fıstık cildiniz için yararlı pek çok besin unsuruna sahiptir. Fakat bu besinlerin her birisinin de 100 gramında ortalama 600 kalori olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

Ayçekirdeğinin güvenilir bir E vitamini ve omega -6 temel yağ asidi kaynağı ve Cilt Gençleştiren Bitkiler den olduğu unutulmamalıdır.

Organik olan besinlere Beslenmemizde ağırlık vermeliyiz. İçinde doğal mikrop öldürücüler olan, hormon, renk, koku ve tat verici doğal olmayan zararlı kimyasalları barındırmayan yiyeceklere öncelik vermeliyiz.

Domateste bol miktarda bulunan likopenin cilde en dost besin unsurlarından birisidir. Cilde, sıkılık ve canlılık verir.

Üzüm çekirdeği oligomerik proantosiyanidin içermekte olup bu da cilt için mucize bir antioksidandır. Ayrıca, damarları korur, cildi genç ve sağlıklı tutar. Çekirdekli kuru üzüm, siyah üzüm, pekmez ve kırmızı şarap bu nedenle cilt dostu olan besinlerdir.

Papatya ve ananas cilt için olağan üstü etkin enzimler içermektedir. Eğer ödemli şiş ve kuru bir cilt yapısı söz konusuysa tiroid hormonları kontrol edilmelidir. Bu durumlarda iyot içeren deniz ürünleri alınmalıdır.

Balık mutlaka sık sık yenmeli ve bol bol meyve tüketmeye özen gösterilmelidir. Her gün mümkünse yeşil salata, az yağlı yoğurt, tavuk göğsü tüketilmelidir.

Yine her çeşit sebze (bezelye, karnabahar, brokoli, pancar, patlıcan, kabak, havuç) özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler (marul, maydanoz, tere otu, pırasa, yeşil soğan, pazı) ve özellikle cilt dostu meyvelerin tüketimine ağırlık vermek gerekir. Bunla elma, böğürtlen, kiraz, greyfurt, kavun ve eriktir

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin