Anne AdaylarınaAnneler için

Cildimizi Soğuklardan Nasıl Koruyabiliriz?

Soğuk havaya maruz kalan cildimizi birde kalorifer,  soba ve klimalı ortamlar zorluyor.  Peki bu gibi durumlarda cildimizi soğuklardan nasıl koruyabiliriz ?

Cildimiz soğuk havalardan nasıl koruyabiliriz

Bunların yanı sıra banyoda sıcak suyun tercih edilmesi cilt kuruluğuna yol açarak birçok cilt problemine ve cilt yaşlanmasına neden olabiliyor. Cildimizin kuru kalması sedef hastalığı ve ekzema hastalarını etkiliyor.

Dışarıda soğuk hava içeride ise kalorifer, soba, klima gibi ortamın nemini azaltan çevresel faktörlerin etkisiyle ve banyoda sıcak suyun tercih edilmesiyle nem dengesi, bozulan ve kuruyan cilt kaşıntıya eğilimli hale gelir. Yaşlanma belirtilerini de sıklaştıran bu şartlar, cildimizi tahriş ederek ekzema olma olasılığımızı artırır.

Kış koşulları cildi yorsa da güneşe hassasiyet yaratan bazı estetik ve kozmetik işlemler için en uygun mevsimdir. Kış ayları leke tedavisi, peeling ve bir çok lazer uygulaması için uygun bir mevsimdir.

Ancak bazı önlemleri alarak kış mevsiminin cilt üzerindeki olumsuz etkilerinden korunmak da mümkündür.

Cildimizi soğuklardan nasıl koruyabiliriz ?

1- Banyo yaparken yada günlük ellerimizi ve yüzümüzü yıkamak için kullandığımızı temizleyicileri cilt kurutmayan ürünlerden seçmeliyiz, özellikle kuru bir cilt tipine sahipseniz mutlaka nemlendiricili temizleyicileri tercih edin.

2- Banyoda çok sıcak su kullanmayın ve banyo süresinin 10 dakikayı aşmamasına dikkat edin. Mutlaka sıcak su ile banyo yapmaktan hoşlanıyorsanız, banyodan çıkmadan önce en son ılık bir su altında bir kaç dakika bekleyip cildiniz biraz olsun serinleterek duştan çıkmaya çalışın.

3- Banyodan çıktıktan sonra cildinize uygun yüzünüz ve vücudunuz için nemlendirici krem ve losyonları kullanmayı ihmal etmeyin.

4- Gün içerisinde defalarca yıkamak zorunda kaldığınız ellerinizi, her yıkamadan sonra nemlendirin.

5- Çocuklarda sık karşılaşılan yanlış el yıkama alışkanlıklarını değiştirmeye çalışın. Ellerini  yıkaması, 20 saniyeyi geçmemeli, eller sabunlı bırakılmamalı iyice durulanmalı ve mutlaka kurulanmalıdır.

6- Çocuklarınız el kremi kullanmakta zorluk çıkarıyorsa veya gün boyu okuldaki çocuğunuza nemlendirici uygulama şansınız yoksa yatarken yoğun yağlı el kremlerini sürebilir oda olmazsa bizim gibi uykudayken fazla abartmamak şartıyla kremleyebilirsiniz.

7-  Cildin uygun şekilde nemlendirilmesinin ekzema oluşumunu ve sedef tekrarlamalarını azaltacağını unutmayın

Cildimizi soğuklardan nasıl koruyabiliriz ? konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık fakat tabiiki önemli olan sizin kendinizi tanıyarak cilt özelliklerinize uygun şekilde yaşamanız ve gerekli ürünleri kullanmanızdır. 

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin