Bebek Sağlık

Bebeklerin aylara göre ideal boy ve kilo ölçüleri nasıl olmalıdır ?

Bebeklerin aylara göre ideal boy ve kilo ölçüleri, normal zamanında doğan bir bebek için 3-3,5 kg. arasında olmalıdır. Oran özel durumla görede değişebilir.

Doğumdan sonra ilk 3-4 gün bebek , doğum tartısının %6-10′unu, yani 180-300 gr.’ını kaybeder. Yaklaşık olarak yaşamın 10. gününde bebek doğum tartısına ulaşır. Bundan sonra bebeğin tartısı beslenmesiyle orantılı olarak düzenli olarak artar. Bu nedenle bebek belli aralıklarla tartılır ve boyu ölçülür.

Bebeklerin aylara göre ideal boy ve kilo ölçüleri

Aylara göre bebek boy kilo gelişimi

Yaşamın ilk 6 ayında bebek, günde 20-30 gr., haftada 150-250 gr., ayda 600-900 gr. bir artış gösterir. Beşinci ayda bebek doğum tartısının iki katına ulaşır. İkinci 6 ayda büyüme yavaşlar, günlük tartı artışı 15-20 gr., haftada 100-150 gr., ayda 400-600 gr.’a düşer. Bir yaşındaki bir bebeğin tartısı, doğum tartısının 3 katına (9-10,5 kg.) ulaşır.

Zamanında doğmuş bebeğin boyu 48-55 cm’dir. İlk 3 ayda bebeğin boyu 10 cm. uzar, ikinci 3 ayda 7 cm , üçüncü 3 ayda 5 cm. dördüncü 3 ayda 3 cm. uzama gösterir. Bir yaşına gelmiş bir bebek doğum boyunun %50’si oranında bir uzama göstererek 75 cm.’ye ulaşır.

Bebeklerin aylara göre ideal boy ve kilo ölçüleri

Bir yaşına kadar Türk erkek çocukları ortalama kilo – boy çizelgesi.

Bebeklerin aylara göre ideal boy ve kilo ölçüleri

Bebeklerin aylara göre ideal boy ve kilo ölçüleri

Bir yaşına kadar Türk kız çocukları kilo – boy çizelgesi.

Bebeklerin aylara göre ideal boy ve kilo ölçüleri

 

Boy Gelişimi: Yeni doğan çocuğun ortalama boy uzunluğu 50 cm’dir. Bu biraz eksik veya fazla olabilir. Kız çocukları biraz daha kısa doğabilirler. Süt çocuğu altıncı aya kadar ortalama ayda 2,5-3 cm, 6-12 aylar arasında ise ayda 1,5 cm uzar. Bir yılın sonuna doğru 75 cm’lik bir boya sahip olur.

Çocuk 2 yaşına geldiğinde boyu yaklaşık olarak 80 cm civarındadır. 2-6 yaşları arasında çocuk, süt çocukluk dönemini geride bırakmıştır. Büyümesi daha yavaş olur. Bu yaşlarda çocuk yılda 6-8 cm uzar. Boyu da ortalama 90-100 olmuştur. Önemli olan kilo ve boyun oranıdır.

Çocuğun Yaklaşık Olarak Olması Gereken Boy Değerleri

Bebekler olması gerekn bo kilo çizelgesi




Bebekler ayda kaç kilo almalı

Vücut ağırlığı bebeğin gelişip gelişmediğini gösteren önemli bir veridir.

Annenin önce ve sonra iyi beslenememesi, sigara kullanması, Bebeğin kız olması ve ilk çocuk olması, doğumdaki kilosunun daha az olmasının sebeplerindendir.

Yeni doğmuş bir bebeğin kilosu, yaklaşık olarak 2,5 ila 5 kilo arasında değişmekte beraber, ortalama 3-3,5 kilodur.

Yeni doğan bebek ilk hafta su kaybı ve vücudundaki şişliklerin gitmesi nedeniyle 400-400 gr civarında kilo kaybına uğrar. 10 güne doğru eski kilosuna kavuşur.

Yeni doğan bir bebeğin 6. Aya kadar ayda ortalama 600 gr aldığı söylense de, anne sütü ile beslenen bir bebeğin bundan daha fazla kilo aldığı görülmektedir. 6 aya kadar ayda 1-1,5 kilo artışı anne sütü ile beslenen bebeklerde görülebilir. Bebek ne kadar küçükse kilo alış oranı o kadar yüksektir.

6. Aydan sonra bu hızlı kilo artışı azalarak devam eder.

6-12.aylar arasında her ay 400-500 gr alması beklenir.

Bebek 5. Ayda doğum ağırlığının iki katı, 1 yaşında 3 katı,2 yaşında dört katı bir ağırlık gösterir.

Çocuk 2 yaşından buluğ dönemine kadar, her yıl 2,5 kilo alır.

bebeklerde-olmasi-gereken-kilo

Yazıda belirtilen ölçüler olması gereken ortalama ölçülerdir. Bebeğinizin ölçüleri ortalama içinde görünmesede kişisel doktorunuzun muayene geçmişine göre kendi ölçüleri  normal olabilir. Konu ile ilgili sorunlarınızı doktorunuz ile paylaşabilirsiniz. cevaplaması gerekmektedir.

Bebeklerde boy kilo cetveli sağlık bakanlığı tarafından Türkiyede yaşayan çocuklar için oluşturulmuş verileridir.

Sağlıklı bir gelişim için Doğum Ve Sonrası Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Etiketler

Benzer Yazılar

144 Yorumlar

 1. Merhaba bebeğim 39 haftada 3200 gr 48cm dünyaya geldi şuan 21 günlük ve sadece anne sütü alıyor. Kontrolde 3650gr ve 48.5cm olduğunu söyledi doktoru gelişimi normal mi

 2. Merhaba bebegim 3 bucuk aylik ve 2 gune bir tuvaletini yapiyor gunde 2 krz mama veriyorum sutum yetmiyor. Sizce normal mi ?

  1. Merhabalar
   Bebeğinizi en kısa zamanda uzman Doktora göstermeniz gerekmektedir.
   3 aylık bebeklerde 2 günde bir tuvaletini yapması normal değildir.
   3 aylık bebeklerin 2-3 saatte bir beslenmesi ve sık sık kaynatılmış soğutulmuş yada hazır sulardan içirilmesi gerekmektedir.

 3. Meraba benim bebegim 12 aylık kilosu 10.200 gr boy 74 normalmi bide gunde bi kere kakasını yapıyo normal mi yemesi iyi

 4. Merhaba hocam 3 aylik bir oglum var 3 kg 40 gr doğdu.ilk ay 4900 kg 2. Ay 6 kg ma ulaştı.bu ay ki boy kilo kontrolunde 150 gr almis ve 6150 gr 61 cm.cok moralim bozuldu emmesi kirli bez sayisi ve bebegimin genel sağlık durumu gayet iyi ne yapmaliyim

  1. Merhabalar
   ilk 6 aylarında bebeklerin haftada 150-250gr, aylık 600-900 gr. arası bir artış göstermeleri gerekmektedir. Fakat bu artışı hastalıklar beslenme durumu etkileyebilmektedir, bu konularda şikayetiniz yoksa doktorunuza görünmenizde fayda var.

 5. Merhaba kızım doğum kilosu 3740 boyu ise 53 idi.şuan ise 9 ay 25 günlük kilosu 9 boyu 71 cm doğum kilosu ve boyu ile kıyasladıkça üzüntü basıyor çünkü doğumda persentilde en yukarılardayken şuan ortalamaya düşmesi tedirgin ediyor.

  1. Merhabalar
   Kızınızın kilo ve boyu gayet normal ideal standartlar içerisinde, ilerleyen aylar içerisinde beslenme ve genetik yapıya göre değişim gösterebilir. Yinede aklınızda kalmasın doktorunuza görünebilirsiniz.

 6. Meb benim oğlum 49 cm doğdu simdi 20 aylık boyu 85 cm kilosuna 11 bana zayif geliyo herkeste öyle soyluyo cokmu zayif acaba?

  1. Merhabalar
   Boy ve kilo ölçüleriniz ortalamalara göre sağlıklı fakat zaman içerisindeki hastalıklar gelişmesini etkileyebilir, bunun yanında ailenin genetik boy yapısıda önemlidir. Anne baba minyon olarak tabir ettiğimiz boy ortalamasında ise çocuklarında bu ölçülerde gelişim göstermesi normaldir.

 7. Merhaba. Kizim. Daha 1~2 gün. Önce. Bir. Yaşına. Girdi. Kilosu 9 kg boyu. 75 cm ideal. Midir ?

 8. HOCAM KIZIM 4.200 DOĞDU SU AN 22 AYLIK 87 BOY 11.200 KILO VAR .YEMEDE SIKINTI YASADIGIMIZ ICIN DOKTORA GOTURDUK REFLU TEDAVISI GORUYORUZ GELISIMI NASIL

  1. Merhabalar
   Boyu normal fakat kilonun normal gelişimine göre 11.6 olması lazım fakat hastalıklar vb gibi durumlar etkili olabilir daha sonra ideal kilosunu yakalar fakat Doktor tedavilerini ve ilaçlarını düzenli takip etmelisiniz.

   1. Merhaba bebegim 13 aylik boyu 75 cm kilosu 7.850 tüm testleri yapildi ama yasitlarina gore geri geliyo sizce nasil

    1. Merhabalar
     Yaşıtlarına göre kilo ve boyu normal fakat minyon bir yapıda olması (Genetik olarak anne baba kısa olabilir) diş çıkarması, hareketli olması veya geçirdiği hastalıklardan dolayı gelişim farklılık gösterebilir. Beslenmesine dikkat ederseniz normale dönecektir. Sorun olursa zaten doktorunuz size büyüme değerlerine göre tavsiyelerde bulunacaktır.

   2. Merhaba bebegim 13 aylik boyu 75 cm kilosu 7.850 tüm testleri yapildi ama yasitlarina gore geriden geliyo sizce nasil

    1. Merhabalar
     Yaşıtlarına göre kilo ve boyu normal fakat minyon bir yapıda olması (Genetik olarak anne baba kısa olabilir) diş çıkarması, hareketli olması veya geçirdiği hastalıklardan dolayı gelişim farklılık gösterebilir. Beslenmesine dikkat ederseniz normale dönecektir. Sorun olursa zaten doktorunuz size büyüme değerlerine göre tavsiyelerde bulunacaktır.

 9. benim kızım 2 aylık 2500 46cm doğdu şuanda 4700 54,5 sadece mama ile besleniyor boyu ve kilosu normalmi ?

 10. Merhaba kizim 19 aylik boyu 78cm kilosu 9.5kg minyon bir yapida saglik sıkıntısı cekmedik buzamana kadar cok şükür ama yine de gelisimi nasil acaba 3 aylik bir kizim oldugu icin 9 ayliga kadar emzirebildim yasina kadar mama yedi sonra da süt icirdik ve hala süt iciyor

  1. 19 aylık kız bebeklerin 11.000 gr ile 11.600 gr arasında kilo arasında ideal orandır fakat bahsettiğiniz gibi minyon yapıda olması geçirdiği hastalıklar ve diş çıkarma dönemleri boy kilo oranında etkili olabilir, yinede önemli olan bebeğinizin gelişimi sürecince gelişim değerlerinin kendi içinde tutarlık göstermesidir. Bebeğinizin gelişim değerleri hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

 11. Merhaba benim kizim 9 bucuk aylik kilosu 9.600 boyuda 77 cm bana cok zayif gözüküyor genelde bunu bicok kisidende duyuyorum ..

  1. Boy ve kilo olçülerine göre bebeğiniz ideal oranlar içerisinde hatta 10 aylıklarla aynı fakat önemli olan, bebeğinizin gelişimi sürecince gelişim değerlerinin kendi içinde tutarlık göstermesidir. Bebeğinizin büyüme eğrileri hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

 12. Merhaba benim bebeğim 36. Haftada 2500 boyu 46 cm olarak doğdu bugün 1 aylık oldu kilosu 4400 boyu 52 cm sizce gelişimi nasıl

  1. Merhabalar bebeğiniz şu an olması gereken ideal oranlarda görünüyor fakat önemli olan, bebeğinizin gelişimi sürecince gelişim değerlerinin kendi içinde tutarlık göstermesidir. Bebeğinizin büyüme eğrileri hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

 13. Merhaba kizim 19 aylik boyu 78cm kilosu 9.5kg minyon bir yapida saglik sıkıntısı cekmedik buzamana kadar cok şükür ama yine de gelisimi nasil acaba 3 aylik bir kizim oldugu icin 9 ayliga kadar emzirebildim yasina kadar mama yedi sonra da süt icirdik ve hala süt iciyor

  1. Merhabalar
   Boy kilo çizelgesine göre biraz geride görünüyor fakat gelişim durumuna bakmak lazım bazen hastalıklar veya diş çıkarmadan dolayı gelişim yavaşlayabilir veya durabilir.
   Bu gibi durumlarda en iyi doktorunuz takip edecek ve yönlendirecektir.

 14. Merhaba. Benim kızım 12 aylık kilosu 10.800 boyu 73 cm. Gelişimi normalmıdır. Teşekkürler

 15. Hocam merhaba kızım 4.5 aylık boyu 68 cm kilosu 6 kg anne sütü ile besleniyor sizce basıl değerleri

  1. Merhabalar Hilal Hanım
   Kızınızın ölçüleri ideal oranlar içerisinde fakat önemli olan, bebeğinizin gelişimi sürecince gelişim değerlerinin kendi içinde tutarlık göstermesidir. Bebeğinizin büyüme eğrileri hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

   1. Teşekkür ediyorum size sıkıntı yok süreç tutarlı bir şekilde ilerliyor sanırım diş kaşıntıları başladı sağlık ocağındaki hemşire hanım 100 gr eksik kilo almış gibi birşey söyledi gerçi boyunu ölçünce boya gitmiş bu ay o Zaman ama 6 aydan önce bebekler ne kadar kilo olursa o kadar iyi gece uyandırıp iki saatte bir emzirin yine de günü bir öneride bulundu henüz doktor kontrolümüze daha vakit olduğu için fikrinizi öğrenmek isterim Aslı’nda bu konu da? Uyuyan bebeği hele ki açlık kavramı oluşmuş bebeği tabiki de uyandırmadım geceleri sonuçta fabrika ürünü değil her Bebek farklı diye düşünüyorum İlahi kilolu olmalı diye birşey yok değil mi yanlış düşünüyorsam lütfen uyarın

    1. Bebeğim huzurlu aktif dikkatli gelişimi iyi bu yönden de sıkıntımız yok şükür gün içinde 4-5 bez değişiyoruz emmesi iyi gayet

     1. Uzun oldu kusura bakmayın yine de hemşire hanımın uyarısını dikkate almalı mıyım sormak istediğim bu aslında

    2. Merhaba sizinde belirttiğiniz gibi her çocuğun kilo boy oranı kendi gelişimiyle orantılı olmalıdır. 3.500gr doğan bebek daha hızlı kilo alabileceği gibi 5.000gr doğan bebek daha yavaş kilo alabilir bazı bebekler 5. ayında dişlerini çıkarmaya başlar ve bu aşamada kilo alması yavaşlar veya durur bazıları 11 aylık olduğunda yoğun diş çıkarır o zaman kilo veya boy artışı durabilir burada önemli nokta rutin doktor kontrollerini düzenli olarak yaptırmanınız doktorunuz ölçümleri sürekli kaydederek size almanız gereken önlemleri anlatacaktır.

 16. Merhaba bebegim yarin itibariyle 6. Aya giriyor suan kilosu 6.200 boyu ise 64 cm sizce kilo ve boy normal mi ?

  1. Standart gelişim tablosuna göre bebeğinizin boy kilo oranı yaşına göre normal fakat önemli olan, bebeğinizin gelişimi sürecince gelişim değerlerinin kendi içinde tutarlık göstermesidir. Bebeğinizin büyüme eğrileri hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

 17. Merhaba benım kızım 10.300 gr boyu 83 cm mınyuon zayıf cok ıştahsız bırde dışler cıkıyo ne yaparsam yapayım iştahı acılmıyo yasıtlarfına gore zayıf bırde cok hareketlı hıc yerınde duruyosızce nsl boy neler onerırsınız bana cvp yazarsanız sevınırım

  1. Merhaba kızınızın kaç aylık olduğunu belirtmemişsiniz fakat doktor kontrollerini düzenli yaptırıyorsanız doktorunuz sorun olmadığını belirttiyse diş çıkarma hastalık dönemlerinde kilo kaybı normal olabilir.

 18. Merhaba kızım 25 nisan 2016 doğumlu 2600 gr 47 cm doğdu şimdi 8kg 73 cm gelişimi nasıl sizce yemede sıkıntı yaşıyoruz

  1. Merhabalar
   Yaşına göre boy kilo oranı normal görünüyor, yemekler konusunda yaşına uygun izin verilen gıdalardan faklı mamalar hazırlayabilirsiniz bazı yiyecekleri sürekli yemek istemeyebilir veya sevmedikleri gıdaları bizim gibi seçebilirler veya geçici bir iştahsızlık olabilir yaşına girdiğinde yiyecekler konusunda daha şanslı olacaksınız, Boy kilo oranında önemli olan, bebeğinizin gelişimi sürecince gelişim değerlerinin kendi içinde tutarlık göstermesidir. Bebeğinizin büyüme eğrileri hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

 19. Merhabalar beni kızım 12 aylıkken 10 kilo 76cm boy şimdi 16 aylik yine ayni hiç bişey yemiyor sadece anne sütü başka hiç bişey yemiyor çok üzulüyorum

 20. Merhabalar
  Kizim 70 gunluk 5 kilo 50 gr ve boyu 59. 4-5 gun oncesine kadar kabizlik vardi, 2 -3 gunde bir kakasini yapabiliyordu ki cogunda ben masaj yaptigim zanlar yapiyordu ve yogundu kakasi, 4-5 gun once birden sik sik ve civik sekilde yapmaya basladi ki bu bazen gunde 10 bezde kaka oluyo, her seferinde dolu dolu degil tabiki ama bolca gaz cikarirken saliyor. Normal mi? Ben bagirsaklari duzene giriyor heralde gaz donemini yavastan atlatiyor heralde diye dusundum. Haklilik payim var mi acaba?? Tesekkurler..

  1. Ayrica anne sutu aliyor nadiren(cok uykusuz oldugumda sutum az oluyor) mama veriyorum oda gunde en fazla 1 kere olacak sekilde..

   1. Tekrar yazayım yorgun ve uykusuz günlerde sütünüz az geliyorsa bol bol sıvı alabilir doğal veya yapımı kompostolar ve dilediğiniz bir markanın süt artırıcı çayından kullanabilirsiniz.

  2. Merhabalar
   2. ve 3. aylarda özellikle günde 10 defa kaka yapması, gayet normal bir durum anne sütüne ısrarla devam, yorgun ve uykusuz günlerde sütünüz az geliyorsa bol bol sıvı alabilir doğal veya yapımı kompostolar ve dilediğiniz bir markanın süt artırıcı çayından kullanabilirsiniz.

  1. Merhabalar,
   Kızınızın kilosu normal boyu yaşıtlarına göre uzun fakat bu anne babanın boyunun uzun olmasından dolayı genetik özelliklerinden olabilir önemli olan doktorunuzun takip ettiği, gelişim değerlerinin kendi içinde tutarlık göstermesidir. Bebeğinizin büyüme eğrileri hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

   1. Birde 18 aylık olmasına rağmen bebeğim gecede en az 4 defa emzirmek durumunda kalıyorum emmek için uyanıyor gün içerisindede ek gida haricinde neredeyse yapışık gbi geziyoruzara öğünler ve ve ama öğünler gayet güzel beslenmesine rağmen

 21. Merhaba benim kızım 9 aylık boyu 75 cm kilosu 10.600 yeme içme problemi yasamiyorum yalnız geceleri hep Emmek istiyor acaba sütum az mı geliyor. Doktoru az olsa kilo almazdi dedi sizce boyu kilosu normal mi.

   1. merhaba bebeyim 6 aylik kontorlnde 6 kilo boyu 67 sntmdi normalmi suan 9u doldurcak biraz zayif gibi geliyor

 22. Merhaba bebeğim erkek 1 aylık 4.100 gr 49 cm doğdu şuan 4.400 gr 56 cm anne sütü ve mamayla besliyorum kilosu normal mi acaba

 23. Merhaba bebegim 37. Haftada 2880 dogdu 1. Ayında 1.ayında 4200 oldu 2. Ayında tatırmadım 3. Ayında 5300 oldu kilo alımı az gibi ne dersnz

 24. Merhaba kizim 2 aylik. 3 uncu aynina yeni girdi, kilo 4.600 boyu 57. 2 ila 3 gunde bir kakasini yapıyor sizce normal mi?

 25. Merhaba kızım bugün 4 ayını doldurdu. Boyu 61 cm kilosu 6800. Bu ay geçen aya oranla sadece 500 gr almış ve boyu hiç uzamamış. Ufak bi sağlık sorunu yaşadık bu ay. Şuan gayet iyi şükür. Ben bu duruma çok üzüldüm sizce normal mi. Cevaplarsaniz sevinirim

  1. Zaten 6.aydan sonra daha yavaş kilo alacak ki ayda yarım ila bir kilo aşmadı normal

 26. Merhaba benim bebeğim 3.700 doğdu 51 cm di. 5.gün tartıda 3.200 çıktı hastanede sarılık olduğu söylendi fototerapi aldı. 20.gün hastaneye gidip tatttırdık 3.950 gram çıktı boyu da 53 cm. Şu an sadece anne sütü alıyor. Sizce her şey normal mi?

 27. Merhaba. Oğlum tam 5 buçuk aylık doğum kilosu 3500 gr. Şu anda 7950 gr boyuda 66 cm yüzdelik dilimde kilosu ve boyu nasıl? Bu arada 3 aylıkken bronşit geçirdi o dönem iştahı bayağı azalmıştı. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 28. Merhaba oğlum 6 aylık boyu 66 cm kilosu 7400 baş çevresi 43.5 hemşire gelişimi biraz az dedi sizce nasıl?

 29. Merhabalar kizim 1 eylul doğumlu doğum.kilosu 3 boyu 50 cm di suan 7 aylik tam 6 kilo 800 gr 69 cm herkez küçük kalmış diyor normalmi

  1. Evet biraz düşük bu döneme kadar eğer hastalık geçirdiyse bir de diş çıkarma artı hareketli dönem etkileyebilir destek çıkın

 30. Merhabalar kızım 22 aylık kilosu 11.600 gr boyu 89 cm kilosu azmı acaba ve hala emziriyorum

 31. Bebeğim 9 ay +9 günlük kilosu 9.200 boyu 77 cm boyu yaşıtlarından fazla diyo herkes birde boy kilo endeksi düşük mü acaba ?

 32. Merhabalar benim kızım 3 ay 5 günlük en son Mart ayının birinde 5. 400 gr kilosu gelmisti boyuda 58 gelmisti suan kac bilmiyorum ama kızım gunduz hıc uymuyor gece uykusu var bırde buyuk tuvaletı nı ıkı gunde yaptı sizce nasıl kızımın gelısımj

  1. Doğum kilosu?sadece anne sütü alan bebeklerde bir hf ya kadar bir kez kaka yapabilir normal

 33. Benim bebegim7 mart 2017 de 2950 gr boyu 52 cm dogdu sındı bir aylık 3550 gr boyu 56 cm normal mi anne sütü veriyorum doktorum devam diyor ama ben endişeliyim zayıf geldi bana

 34. Merhaba benim oğlum 1 ay sonra 2 yaşına girecek boyu 86 cm kilosuda 12 nasıl sizce 3 hafta öncede sütten ayirdim emzirmiyorum iştahı açıldı ama. Süt icmiyo sutu nasıl sevdirebilirim?

 35. Merhaba benim oğlum 36. Haftada 2500 gr 46 cm doğdu 8 mayısta 4 aylık oldu 7200 gr kilosu 61 cm boyu gelişimi nasıl sizce.

 36. Merhaba, oğlum 10 aylık bugün ölçtük kilosu 11300 boyu 79 cm gelişimi nasıl?

 37. Merhaba kızım 9 aylık ve 7800 kg boyuda 73 cm gelişimi normal mi ayrıca 3 ayda sadece 4500 kg almış kılo alımı için ne yapabılırım

  1. Boy ve kilosu yaşına göre normal kilo alması için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok, kilolu çocuk sağlıklıdır diye bir kural yoktur. düzenli anne sütüne ve ayına uygun protein ve vitamin içeren ek gıdalara devam edebilirsiniz.

 38. Merhabalar oğlum 48 cm ve 2.430 gram doğdu şu an 3 Ay 10 günlük boyu59.5 kilosu ise 5.52 sizce nasıl

  1. Oğlunuz olması gereken normal ölçüler içerisinde Maşallah, geçirdiği hastalıklar bazen ayına göre geri kalmasına sebep olabilir moralinizi bozmayın, emzirmeye ve Doktorunuzla düzenli kontrollere devam edin sorun görünmüyor.

 39. Merhaba benim kızım doğduğunda 2.900
  Doğdu şimdi ise 8 kilo boyu ise 66cm
  Normal mi acaba

 40. Merhabalar benim 19 aylik bi oğlum var boyu 89 cm kilosu 11 oğlum 10 güne yakın istahsizlik siz sözkonusu oldu 12 300 kiloyken bi anda 11 kilo düştü 10 gün içerisinde hiç birşey yemiyo tek tükettiği su ve süt emziriyorum ne yapmaliyim iştah şurubu almalimiyim bide balık hapı kullansam sorun olurmu iştahını açmak için lutfen yardımcı olurmusunuz

  1. Boyu normal kilosu çok az düşük fakat dönemsel iştahsızlıklar olabilir. Anne sütü emiyorsa sorun yok çocuklara 1 yaşından sonra haftalık 55 gram’ı geçmeyecek şekilde balık yağı verilebilmektedir. Hoşuna gidebilecek farklı yiyecekler deneyin. İştah sorununuz devam ederse doktorunuza görünmenizde fayda var.

 41. Merhaba kızım 20 aylık 9.5 kilo 81cm boyu çok sık emiyor, İştahsız ama herseyden yer. Sizce nasıl?

  1. Merhabalar kilosu yaşına göre olması gerekenden biraz düşük fakat büyüme eğrisine bilmek lazım doktorunuzla görüşmenizde fayda var Düşük kilolarda doğmuş bir dönem hastalık yüzünden kilo kaybetmiş ise şu an normalde olabilir. Fakat en iyisini doktorunuz bilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin