Bebek Sağlık

Bebeklerimizi Emzirmeden Ne Zaman Kesmeliyiz?

Bebeklerde anne sütü oldukça önemlidir. Evrensel olarak kanıtlanmış olan anne sütünün sadece bebeğe değil, aynı zamanda da anneye faydaları bulunmaktadır.

Bebekleri emzirmenin faydaları:

Hem anneye hem de bebeğe faydası bulunan anne sütünü uzmanlar oldukça fazla önermekte ve önem vermektedir. Anne sütü bebeğin doğduktan sonraki ilk alacağı besin olmalıdır. Bu durum 6 ay boyunca da devam etmelidir. Bazı bebekler 6 ay boyunca anne sütü emmek istemeyebilir, bazı annelerin sütü az olabilir. Bu tip sorunlarla karşılaşsanız da sorunsuz olan emzirmeler de en az 6 ay anne sütü tercih edilmesi önem arz etmektedir.

Bebek 6 aylık olduktan sonra ek gıdalara başlanır. Ek gıdalarla birlikte de anne sütü verilebilir. 

6 aydan sonra anne sütünün verilme sıklığı azalsa da bebek, anne sütü içmek istiyorsa inek sütüne başlanmamalı ve bebeğe anne sütü vermekte devam edilmelidir. Anne sütünün kesilme süresi ise; uzmanlar tarafından sınırlandırılmamıştır. Hatta uzmanlar bebeğiniz emiyorsa emzirmeye devam edin, şeklinde açıklamalarda bile bulunmaktadırlar. Bebeği anne sütünden anne sütünü istediği halde kesmek onu mutsuz etmek anlamına gelir ve bebeğiniz anne sütü aradığı için diğer besin gıdalarından mutlu ve sağlıklı bir şekilde beslenme sağlayamayacaktır. Bebeğinizi sütten kesmek yerine sütünüzü arttırıcı besinlere önem vermelisiniz. Süt, peynir, yumurta gibi hayvansal gıdaları düzenli bir şekilde tükettiğiniz takdirde bebeğinize daha fazla yarar sağlayacak ve de sütünüzün yermesine imkan sağlayacaksınız.

bebeklerimizi-emzirmeden-ne-zaman-kesmeliyiz

Bebeklerimizi Emzirmeden Ne Zaman Kesmeliyiz?

Anne sütünün bebeğe olan faydalarına göz atmak gerekirse; öncelikle bebeğinizin daha sağlıklı gelişmesini sağlar. Ardından da bebeğinizin daha az hasta olmasına yardımcı olur. Bu durumun en temel sebebi; anne sütünde bulunan besin miktarları olmaktadır. Anne sütü sayesinde bebeğin bağışıklık sistemi güçlenir, bu da az hasta olmasına imkan tanır. Annenin emzirmesiyle kendisine sağladığı yararlara bakacak olursak; annenin hormonları daima yenilenir. Emzirdiği için hamilelikte aldığı kiloları daha çabuk atar. Ayrıca anne ile bebek arasında oluşan sevgi bağını güçlendirir.

Anne sütünün kesildiği durumlara bakalım; bir ilaç aldıysanız, ameliyat olduysanız, kanser vb gibi hastalıklara yakalandıysanız bebeğiniz istediği takdirde dahi kesmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bu hastalıklar ve kimyasallar anne sütü aracılığı iler bebeğinize geçer.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin