Bebek Bakım

Bebeklere Verilen Vitaminler

Doğduğu andan itibaren ne kadar narin ve hassas bir vücudu sahip olduğunu görürüz. Dokunmaya kıyamazken, bir de hasta olmasına, yeteri kadar beslenmemesine elbette ki dayanamayız. Tabii ki çocuğunuz doğduğu zaman en önemli besin maddesi anne sütü olacaktır. Anne sütünü yeterince vermediğini zaman, gelişmesinde sorunlar meydana gelebilir. Bu gibi hastalık ve sorunları hayatınızdan atmanız içinde takviye vitaminlere ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü çocuğunuzun, hatta bütün insanların vücudunda vitamine ihtiyaç vardır.

bebeklere-verilen-vitaminler

Anne Sütü ve Vitaminler

Anne sütünü kestikten sonra beslenme türü nasıl olursa olsun hiç fark etmez, uzmanların açıklamalarından da anlayacağımız gibi D vitamini alması şarttır. Bilindiği gibi D vitamini almak için en doğal ve kesin çözüm güneştir. Güneş ışınlarından insan vücuduna D vitamini alabileceğiniz gibi bazı ilaç tarzında ki vitaminlerle de bunu temin edebilirsiniz. Güneş ışınlarının fazlası zararlı olduğu gibi azı da zararlıdır. Bu nedenle, hamilelik döneminden itibaren anne adaylarının günde en az 10 15 dakika güneş ışınlarından yararlanmaları gerekmektedir.

Bebeklere Verilen Vitaminler

D vitamininin en önemli yararı, vücuttaki bağırsakların çalışmasını düzenlemek ve vücutta bulunan fosfor ve kalsiyumun da dengelenmesine yardımcı olmaktır. Bazı nedenlerden dolayı güneş ışınlarından yararlanamayan anne ve çocukları için ürünler mevcuttur. Balkonsuz ev, ev işlerinden fırsat bulamamak gibi sebeplerden dolayı alınamayacak D vitaminini, vitamin damlaları, hapları tarzında ki ilaçlardan sağlayabilirsiniz.

Vitaminlerin Yan Etkileri Varmıdır?

Yan etkisi olmadığı bilinen ve temel ihtiyaçlarımızdan sayılan D vitaminini dengede tutmak için önemli rol oynuyorlar. D vitaminini güneş ışınları dışında kullanmayı tercih etmeniz halinde, çocuğunuza 2. ayından sonra 200 ila 400 ünite arasında vermeniz gerekecektir. Günde 3 damla olarak ayarlanacak ve sizlere sunulacaktır. Baktığınız zaman görevi ve yararlılığı tartışılmaz olan D vitaminini yeni doğan bir bebeğe güneş ile vermemiz mümkün değildir. Bu nedenle tercih edilecek D vitamin takviyesi içinde doktorlarınızla görüşmenizde fayda var. Sizlere en doğru bilgiyi ve kullanma talimatını vereceklerinden şüpheniz olmasın. Bebeğinizin devamlı doktoru onu çok iyi tanıyacağı için fikirlerine dikkat etmeniz gerekecektir.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin