Bebek Bakım

Bebeklerde Vücut Bakımı ve Banyo Nasıl Olmalıdır ?

Dünyada ki en saf ve en temiz varlıklar olan bebeklerde vücut bakımı, sağlık açısından önemli olduğu kadar psikolojisinde de büyük yer edinmektedir.

Bebek bakımı nedir ?

Bebeğinizin saçından, kulaklarına, cildinden, banyosuna kadar ilgilenilmesi gereken durumlara bebek bakımı denir.

Bebek bakımları ilgi ve şefkatle başlar. Sizlerin göstereceği ilginin, onlar için ne kadar önemli olduğunu bilmeniz gerekir.

Vücut bakımında kullanacağınız bebek cilt bakımı ürünleri ve losyonlara oldukça dikkat etmelisiniz. Çünkü, bebek vücutları yetişkin vücutlarına nazaran daha narin ve yumuşaktır. Hemen zarar görebilir.

Örneğin, bebeğinizin vücuduna banyodan sonra en fazla 20 dakika olmak şartı ile parmak uçlarınızla masaj yapabilirsiniz.

Bebeklerde Vücut Bakımı ve Banyo

Bebek vücut bakımında en önemli görev, banyoya düşüyor. Banyo yaptıracağınız hassas vücutlu bebeğinizin, gireceği su sıcaklığına oldukça dikkat etmelisiniz.

Ilık şekilde hazırlayacağınız suya, araştırmalar sonucunda en zararsız olan bebek şampuanı ilave ederek sağlığınıda korumuş olursunuz. Özellikle bacak aralarının sıklıkla ve özenle temizlenmesi gerekmektedir.

Pişik riskini ortadan kaldırmak için kullanacağınız pudralarının ne kadar kaliteli olduğunu bilmelisiniz. Banyo sonrası bebek yağı sürerken yapacağınız masaj ile, vücudunu rahatlatabilirsiniz. Bu rahatla sonucunda hem vücutta ki kan akışı hızlanacak, hemde psikolojik olarak iyi gelecektir. Psikolojik olarak bebeğiniz ona gösterdiğiniz yakınlığı hissedecektir.

Bebeklerde Vücut Bakımı

Yeni doğan bebek bakim

Ne kadar çok ilgilenirseniz, sizlere o kadar çok alışır ve güveni artar. Yeni doğan bebeklerde altını bezleme aşamasında, piyasada ucuza satılan ve tahriş gücü kuvvetli olan bezlerden sakınılmalıdır.

Hassas bedeninde yara veya kızarıklık olmaması için azami özen gösterilmesi gereken bebek bezleri, belki de bebeklerde vücut bakımı konusunda en önemli etkendir. Çünkü, emiciliği olmayan bezler direk olarak popolarını ve çevresini rahatsız edecektir. Bu rahatsızlık, hem uykusunu bölmesine, hem de gün içinde huzursuz, mutsuz olmasına neden olacaktır.

Bebek bezlerine dikkat!

Bez konusunun üstünde fazla durmamızın nedeni, önemini ortaya koymaktadır. Günde en az 10 kere bezinin değiştirilmesi ve bu değişimler sırasında ılık suya batırılmış temiz bezlerle temizlenmesi gerekir.

Ayrıca vücut losyonu adı altında satılan doğal maddelerden yapılmamış veya güvenilir olmayan markaların ürünleri, bebeğinizin vücuduna ciddi zararlar verebilecek ürünlerden de uzak durulmalıdır.

Unutmayın, saf ve temiz sudan daha iyi gelecek bir ürün yoktur. Çünkü, bazı ürünler zararsız denilse de, sorunlar doğuracaktır. Doğumundan itibaren kaç yaşına gelirse gelsin, sizlerin gözünde her zaman bebek kalacak olan evlatlarınız için azami özen göstermek şarttır.

Bebeklerde yüz temizliği

Yeni doğan bebeğin yüzüne ne sürülür ? Steril bir bez veya gazlı bez yoksa bir tülbent yardımı ile kaynamış soğumuş suya batırılan bez ile göz çevresi yüzü ve boyun altı silinebilir.

Erkek bebek bakimi

Erkek bebeklerde alt temizleme yaparken penis ucu geriye fazla çektirilip temizlemeye gerek yoktur. Uzmanlar fazla oynanılmaması gerektiğini belirtiyor. Alt temizlenirken kızlardan önden arkaya, erkeklerde arkadan öne doğru yapılmalıdır.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin