Bebek Sağlık

Bebeklerde Reflü

Genellikle yetişkinlerde karşılaşıldığı sanılan reflü hastalığı, aslında bebeklerde yetişkinlere oranla daha fazla görülmektedir. Belirtilere dikkat etmeliyiz.

Bebeklerde Reflü Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde reflü, genellikle mama yedikten veya süt içtikten sonra, yediklerini dışarı çıkartmaları ve oldukça sık bir şekilde tekrarlanmasıyla anlaşılır. Yani, normal seviyede ki çıkartmalardan fazla, anormal derecede çıkartıyorsa, şüphelenmemiz yerinde olacaktır.

 

Aslında insanların birçoğunda, yemek borusundan midesine kadar reflü vardır. Ancak rahatsız etmediği sürece fark edilmemektedir. Bebeklerde reflü, ebeveynlerin zor anladığı bir durumdur. Eğer bebekler yedikleri yiyecekleri veya sütü sürekli dışarı çıkartıyorsa, bağırsaklarında tıkanıklık olduğundan şüphelenilir. Bazen ülser olduğu veya süte alerjisi olduğu düşünülür. Fakat çoğunlukla bu tahminler yanlış çıkabilir. Çünkü çocuğunuzda anatomik bir sorun olmamasıyla birlikte, gastrointestinal sistemin tam anlamıyla gelişmemesinden kaynaklanır.

Bebeklerde Reflü Zararları

Bebeklerde reflü teşhisi konulan çocuklar genellikle sağlıklıdır. Sağlıklı olmayan, gelişimsel anomalisi olan çocuklarda reflü daha büyük sıkıntılar meydana getirebiliyor. Oluşacak reflü, çocuğunda gelişmesini olumsuz yönde etkilemesiyle beraber, akciğer enfeksiyonuna kadar devam edebilir. Ancak bildiğiniz gibi bebekler kendilerini doğru ve anlaşılır şekilde anlatamazlar. Konuşamadıkları içinde oldukça zorlanabilirler. Ebeveynlerde aynı şekilde, çocuklarıyla ilgili rahatsızlıkları belirtilerden çözmeye çalışacaklardır.

Bebeklerde Reflü

Bebeklerde Reflü Belirtileri Nelerdir?

Örnekler verecek olursak, biraz öncede bahsettiğimiz gibi sık sık tekrarlanan kusma en büyük belirtisidir. Bununla beraber, bebeğinizin göğüs bölgesinde ki yanma, aşırı gaz sıkışması ve karın ağrısı da belirti olarak sayılabilecektir. Bunlar esas belirtiler olmakla birlikte birde nadiren görülen belirtiler mevcuttur. Örneğin, bebeğinizin beslenmesinde anormal derecede değişiklik hissetmeniz halinde, reflüye yakalanmış olduğunu anlayabilirsiniz. Normal şekilde gelişme göstermiyor olması da buna örnek olabilir. Aynı zamanda apne ve akciğer enfeksiyon atakları da sizlere uyarılar verebilir.

En değerli varlığınızın yeni doğan bebeğiniz olduğuna şüphemiz yok. Fakat sıkıntıları anlamak yerine, farklı ve ezberlenmiş kanıları yakıştırarak, büyük sorunların önüne geçemeyiz. Böyle durumlarda da ilerleyen zamanlarda ki ciddi rahatsızlıklara meyil vermiş olacağız. Bebeklerde reflü anlaşıldıktan sonra, en kısa sürede uzman bir hekime veya aile doktorunuza göstermeniz, gerekli tedavinin başlatılması gerekmektedir. Rutin olarak yaptırdığınız kontrollerde de ortaya çıkabilir ancak gözden kaçan durumlar için sizlerin daha dikkatli olması gerekir.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin