Anneler için

Bebeklerde Pişik ve Önleme Yöntemleri

Bebeklerde pişik, bebek bezi kullanmanın kaçınılmaz bir sonucudur. Bez, tahriş edici etkileri olan idrar ve dışkının deriyle temas etmelerine olanak tanır.

Sonuç olarak, deri kızarır ve yaralar oluşmaya başlar, bu da bebeği çok rahatsız edebilir.

Aslında genel olarak pişikler yumuşatıcı kremler yada pişik kremi uygulanır ve bölge havalandırılırsa, genellikle birkaç günde ortadan kalkar. Sorun birkaç gün içinde düzelmezse ve döküntü yaraya dönüşürse ciddi tedbirler almak gerekebilir. Bebeğinizde tedavi edilmesi gereken mantar enfeksiyonu ya da bakterivel enfeksiyon olabilir.

Bebeklerde Pişik ve Önleme Yöntemleri

Pişik, daha çok bebeğin bezinin düzenli olarak değiştirilmemesi ya da bölgenin gerekliği gibi temizlenmemesi sonucunda oluşur. Ancak hemen hemen bütün bebeklerde rastlanır. Basit pişikler pişik kremi uygulanarak ve evde kolaylıkla giderilebilir. Deriyi yumuşatan su bazlı kremler sorunu bir haftadan kısa sürede çözmeye yeterli olur.

DOKTORA NE ZAMAN GİDİLMELİ

Döküntü şiddetle bir haftadan uzun süre devam etmişse ya da endişelirseniz bebeği doktora götürün. Mantar enfeksiyonu işaretlerini kontrol eden dokror sindirim kanalındaki Candida mantarı miktarını azaltacak olan antifungal kremler ya da ağızdan damla verebilir. Bakteriyel enfeksivondan şüphe ediliyorsa, ağızdan anribiyotik vermek gerekli olabilir.

Bebeklerde Pişik Önleme Yöntemleri

Bebek bezi üzerinde kirli halde kalmasın sık sık değiştirin.
Bezi her değiştirdiğinizde, bölgeyi yıkayın ve deriyi iyice kurulamaya özen gösterin.
İlk tahriş belirtisinde basit bir pişik önleyici krem kullanın.
Parfümlü cilt ürünlerinden uzak durun.
Gün içinde bebeğin bezsiz duracağı yani poposunun havalanacağı ortamlar oluşturun.
Kolonyalı mendile allerjisi olabilir pişikten kurtulamıyorsanız bunların yerine hafif ıslak bez yada ıslak havlu ürünleri kullanın

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir yorum

  1. Geri bildirim: Kurukız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin