Bebek Sağlık

Bebeklerde Kabızlık Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde kabızlık sık rastlanan ve çoğu anneyi zor durumda bırakan bir sağlık sorunudur. Her bebek yaşamının ilk 12 ayı içerisinde mutlaka kabızlık yaşar.

bebeklerde kabizlik 600x486 - Bebeklerde Kabızlık Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde kabızlık nedir nasıl anlaşılır?

Bebeklerde kabızlık sıklıkla gözlenmektedir bu yüzden annelerin neden benim çocuğum diye üzülmesine gerek yoktur. Kabızlık; bebeğin dışkılamada yaşadığı zorlukları ifade eder. Bir bebek ilk 12 ay boyunca ortalama günde 3 ile 4 kez dışkılama yani; kaka yapar. Bu seyrin bozulması ve bebeğin 24 saat içerisinde daha az kaka yapmasına kabızlık denmektedir.

Kabızlık dışkılamada yani; kaka yaparken zorlanmalar şeklinde de kendini gösterebilir. Kabız olan bir bebek kaka yaparken ıkınır huzursuz olur, ağlar ve genellikle de yüzü kızarır. Bu durumda annenin bebeğine destek olması ve kakayı vücudundan çıkarması için yardımcı olması gerekmektedir.

Bebekler neden kabız olur?

Bebeklerde kabızlık nedenlerine baktığımızda; ilk maddenin anne sütü olduğunu görmekteyiz. Anne sütü bebeğe fazla verildiğinde ya da kıvamı koyu olduğunda genellikle bebeklerde kabızlık diye hitap etiğimiz; dışkılama sorununu meydana getirir. Aynı zamanda da bebekler 6 aylık olduktan sonra başlanan ek gıdalar da bebeklere kabızlık yapabilmektedir. Bu durumun temel sebebini ise; çocuk sağlığı uzmanları, bebeğin vücuduna yeni besinleri alması ve vücudun bu besinlere alışma süresinde sağladığı savaş olarak göstermektedir. Bebeklerde kabızlık sorunu besinler değiştikçe artmaktadır. Bu durumda da hem ilk 4 ay hem de 6 aydan sonra verdiğiniz ek gıdalar sonucunda bebeğinizde kabızlık görmeniz gayet normal bir durumdur.

Bebeklerde kabızlık tedavi yöntemleri

Kabızlık oluştuğunda yapılması gerekenlere baktığımızda; öncelikle bebek eğer su içebiliyorsa; bol bol su verilmeli. Onun dışında meyve sularından bazılarının özellikle kayısı meyve suyu gibi içeceklerin kabızlık yapma özelliği bulunduğundan tercih etmemelisiniz. Bolca lif içeren besin gıdaları bebeğin dışkısında su birikmesine yol açar. Bu da bebeğin kaka yapısının yumuşamasını, dolayısıyla da kabız olmasını önler ve eğer kabızsa; daha rahat bir şekilde dışkılamasına yardımcı olur. Lif oranı yüksek gıdalardan ilki pirinçtir. Pirinç unu ile yaptığınız muhallebiler bebeğin kabızlık sorununu çözmeye yardımcı olur. Ayrıca patates püresi de bebeğin dışkılamasını kolaylaştıran ek gıdalar arasında yer almaktadır. Bebeğiniz 6 ayı geçtiyse bu tür yiyecekleri rahatlıkla verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bebek Yatağı Tavsiyeleri 2018 başlıklı makalemizde bebek-yatagi hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kapalı
Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin