Anneler için

Bebek Olan Evde Hayvan Beslemek Doğrumudur?

Bir çoğumuzun evinde köpek, kedi veya kuş gibi evcil hayvanlar vardır. Özellikle hamilelik döneminden itibaren aklımıza takılan bir soru vardır.  Bebek Olan Evde Hayvan Beslemek Doğrumudur? 

Evcil hayvanların bebeklere zararı var mıdır?

Yapılan araştırmalarda evcil hayvanların doğumdan itibaren bebeklere hiç bir zararına rastlanmadı tabii bakım ve aşıları düzenli yapıldığı sürece aksine evcil hayvanlarla büyüyen bebeklerin bağışıklığının diğer bebeklere göre daha güçlü olduğu tespit edilmiştir.

bebek-olan-evde-hayvan-beslemek-dogrumudur

Bebek Olan Evde Hayvan Beslemek Doğrumudur?

Genellikle en riskli görülen kedilerden bulaşabilecek en önemli hastalık toksoplazma enfeksiyonudur. Kedilerin dışkısından bulaşan bu hastalık düzgün yıkanmayan meyve veya sebzelerden yada yeterince pişirilmeyen et ürünlerinden geçebilmektedir.

Bu enfeksiyondan korunmak için kedilerin tuvalet kumunu dikkatli temizlememiz yeterli kedi çocuğunuza aitse bu işi ona bırakmadan Anne veya Babanın mutlaka eldiven kullanarak yapması daha doğru olacaktır.hayvanın aşıları düzenli olarak yapılıyorsa sorun yok. Köpekler için de parazit ve kuduz aşılarını yaptırmak yeterli.Evcil hayvanların bakımında nelere dikkat etmeliyiz?

Aslında bilinçli olarak evcil hayvan besleyen anne veya anne adaylarının normalde ne yapıyorlarsa aynen devam etmeliler.

Evcil hayvan bakımında en çok dikkat etmemiz gereken nokta aşılama ve bağırsak parazitle­rinin tedavisidir.  Aşı­ olmayan hayvanlar sahiplerinide riske sokarlar.

Parazitlerin, kedi ve köpeklerin hayatlarının ilk dönemlerinde ölümleri ile sonuçlanabilecek riskleri vardır. ve bu parazitler bizlere de bulaşabilir. Bu yüzden kedi ve köpeklerin hayatlarının ilk dönemlerinden itibaren parazitlerinden arındırılması gere­kir. Parazit tedavisi ömür boyunca sürmesi gereken ve de dikkat edilmesi gereken bir tedavidir.

Kuşların kafeslerin sık sık temizlenmesi temizlik sırasında eldiven takılması yararlı olacaktır.

Evcil hayvanlarınızın yemek yediğiniz ve hazırladığınız yerlere çıkmalarına engel olun.

Kedilerin yemek tabaklarını düzenli olarak temizleyin.

Tuvalet ve kum kaplarını, çocuklarınızın uzanamayacağı veya ulaşamayacağı yerlere koymaya dikkat edin.Bebekli evde Hayvan Beslemenin yararları nelerdir?

Belkide ebeveynlerin çocukları veya kendilerini ikna etmek için uydurulan zararların dışında evde evcil hayvan beslemenin anne ve bebekler üzerinde bir çok faydası vardır.

Yapılan araştırmalar, genellikle doğumdan sonra evlerinde evcil hayvan yetiştiren ailelerin bebeklerinin, bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğunu göstermektedir. Aile bireylerinde Alerjik veya  genetik sorun bulunmuyorsa rahatlıklar evcil hayvan besleyebilrler.

Kedi, köpek gibi evcil hayvanlarla  büyüyen çocukların diğerlerine göre alerjik hastalıklara karşı daha az risk taşıdıkları görülmüştür.

Olaya psikolojik olarak bakarsak. Evcil hayvanla büyüyen çocukların kendilerine daha güvenli bireyler oldukları, diğer insanlar ve doğaya karşı daha duyarlı davrandıkları görülmüştür. Bu çocuklarda paylaşma ve sorumluluk duyguları daha çok gelişmektedir.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir yorum

  1. yani saçma sapan zararlıdır şöyledir böyledir yazılara girlmemesi iyi olmuş zararını bulan gören yok ama zararlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin