Anne AdaylarınaAnneler için

Bebek Odası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuklarımızı dış dünyanın tehditlerinden korunmak için büyük çaba harcarken, evimizin içindeki bebek odası çocuklarımızın sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Peki Bebek Odası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebek Odası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebek odası mobilyalarının üzerinde kullanılan boyaların ağır metal içermesi, bebeklerde zekâ geriliğine, bilişsel ve davranışsal sorunlara neden olabiliyor. Mobilya imalatında kullanılan MDF masif tutkal gibi kimyasal malzemelerin formandait oranlarıda önemli konulardan

Bebek odası takımlarında kullanılan AB standartlarına uygun olmayan boyalar, bebeklerin sağlığını olumsuz etkileyebiliyor.

Bebek odası takımlarında kullanılan malzemelerin kalitesinin yanı sıra, tasarımlarının da bebek sağlığına uygun olması gerekiyor.

Bebek Odası
Güvenlik Açısından Bebek Odası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebek odası takımlarında kullanılan çekmece ray amortisör sistemlerinin güvenli sistemler olması gerekiyor.

Mobilyada kullanılan hatların mümkün olduğunca köşelerinin yuvarlatılmış olanları tercih edilmelidir.

Mobilya üzerinde taş, tüy gibi aksesuvar olan mobilyaların çok tercih edilmemesi bebek açısından önemlidir.

Bebek yatak tekstil ürünlerinin polyester ürün değil, pamuklu ürünler olmasına dikkat edilmelidir.

Bebeğin yatacağı yatağın mutlaka yarı ortopedik ve pamuk yüzeyli olması önemlidir.

Görünüşten ziyade kullanım ve ürün kalitesine dikkat edilmelidir.

Satış sonrası hizmet alabileceğiniz, çözüm üretebilecek firmaları tercih etmelisiniz. Bunun için anne ve babanın özeniyle hareket edebilen firmaların tercih edilmesi gerekiyor. Üretimi kendi bünyesinde olan firmaları tercih etmek de ayrıca önemlidir.

Özellikle el boyamalı ürünler üzerinde özel boyama sistemleri uygulanmış mobilyalar ailelerin ilgisini çekiyor.

Yine düz hatlı, sadece aksesuarlarla (nevresim takımları, halı, perde gibi) renklendirilebilir bebek odası takımları da çok fazla tercih ediliyor.

Tasarım Açısından Bebek Odası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle Rengine ve tarzınıza karar verin:

Çocuklarımız henüz çok küçük olduğu için her konuda bizim karar vermemiz gerekiyor. Bebeğinizin odası kendine özgü olsa da evinizin genel tarz ve rengiyle uyumlu olması gerekir. Evinizin tamamı klasikse, ultra modern bir oda genel uyumu bozacaktır. Renk olarak ise tercihinizi bebeğinizin cinsiyetine göre uçuk pembe, mavi, sarı gibi pastel tonlardan yana kullanın. Fazla canlı ve neon renkler bebekler için önerilmez. Kırmızı, lacivert, parlak yeşil gibi renkler bebeğinizin huzurlu bir uykuya dalmasını zorlaştırabilir. Dekorasyon dergileri ve web siteleri bu konuda size fazlasıyla ilham verecektir.

Kaliteli ürünleri tercih edin:

Nasıl olsa kısa sürecek diye düşünüp kalitesiz malzemelerden yapılmış, her an boyası çıkmaya hazır mobilyaları satın almayın. Bütçeniz sınırlıysa bırakın az ve öz olsun. İlk başta sadece yatağını alıp geri kalan zamanlarda diğer aksesuarlarını tamamlayarak bütçenizi sarsmadan bebeğinizin odasını tamamlayabilirsiniz. Doğal ahşaptan yapılmış, mümkünse boyasız ve cilasız mobilyalar bebeğiniz için en sağlıklısı! Renklendirme işini aksesuarlara bırakın.

Değiştirilebilir (Modüler) mobilyaları tercih edin:

Sürekli yaş geçişlerinde yatak vb ürünleri değiştirmek istemiyorsanız iyi bir seçim ile ergenliğe kadar kullanmasını da sağlayabilirsiniz. Son yılllarda giderek artan modüler mobilyalarla ihtiyacına göre eklemeler, çıkartmalar yapmak çok kolay! Güvenliği göz ardı etmeyin: Bebek odaları için en önemli konulardan biri de maksimum güvenlik. Elektrik kabloları, baş ucu lambaları, sert ve kenarı kırık oyuncaklar, hatta jaluziler bile bebek için bir tehdit olabilir. Her türlü kabloyu mutlaka kablo kanallarının içine hapsedin, kırık oyuncakları atın ve jaluzi yerine hafif ve sabit olan tülleri kullanın. Uçuşan tüller bebeğiniz ayaklanmaya başladığında tehlikeli olabilir. Başucu lambalarının kablolarını, dolap ve komidin gibi ağır mobilyaları duvara sabitlemeyi ihmal etmeyin.

Kolaylaştırıcı tasarımlar kullanın:

Eğlenceli karakterler çocuk odalarının olmazsa olmazlarından. Ancak yeni doğanlar için bu çok da gerekli değil. Hatta onun için korkutucu bile olabilirler. Bebeğinizin huzurlu bir şekilde uykuya dalması için mümkün olduğunca sadeliğe ihtiyacı olduğunu unutmayın. Her şeyin elinizin altında olmasına özen gösterin: Bebeğiniz doğduğunda zamanla yarışacaksınız. Her isteğinin anında yerine getirilmesini isteyen bebeğinizi mutsuz etmemek için ihtiyacı olan her şeyi aynı düzenleyicide bulundurun. Biberonları, bebek bezlerini, temiz kıyafetleri elinizi attığınız anda bulacağınız bir dolap, hayatınızı büyük oranda kolaylaştırcaktır.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin