Bebek Sağlık

Bebek Mamaları Nasıl Hazırlanmalıdır?

Bebeğinize ilk aylarında sık sık acıkacağı için sütünüzün yetmemesi yada emzirme sorunlarından dolayı hazır mama vermek zorunda kalabilirsiniz. Peki bu bebek mamaları nasıl hazırlanmalıdır?

Bebek Mamaları

Hazır biberon mamaları işlenmiş inek sütünden yapılırlar, bebeğinize ne tür ve hangi marka mama vereceğinizi doktorunuza danışabilirsiniz. Bebeğinize verdiğiniz mamanın markasını ve içeriğini devamlı değiştirmeniz midesini bozabilir. Mamasını önceden hazırlayıp buzdolabında bulundurmak acil durumlar için iyi olucaktır.

Bebek mamalari

Süt çocukları için yapılan mamalar daha kolay ve hızlı hazırlanması için toz halinde satılırlar. Kutusunun üzerinde ne kadar suya ne kadar toz karıştırılacağı yazmaktadır. Uygun ölçekte tozu kaşık ile aldıktan sonra fazlasını bir bıçak yardımı ile sıyırın. Size tavsiye edilen oranlara titizlikle uymanız bebeğin uygun kilo alması için önemlidir, aksi takdirde bebeğiniz aşırı kilo alabilir. Mamayı fazla su ile hazırlarsanız bu seferde bebeğinizin kilo alımını yavaşlar. Mamanın uygun sıcaklığını devamlı kontrol etmek zor gelebilir bu gibi durumlarda hazır biberon mama ısıtıcı ürünlerini kullanabilirsiniz.

Mama hazırlamak için kullanacağınız su önceden kaynatılıp soğutulmuş olmalıdır. Fazla bekletilmiş su kullanmayın, mamayı doğrudan biberonda yada başka bir kabın içinde hazırlayabilirsiniz. Hazıladığınız mamaları biberonda memesi içe dönük olacak şekilde kapağını kapatıp buzdolabında 24 saat saklayabilirsiniz.

Mama hazırlamak için kullanacağınızı suyu ve biberonu yada mama hazırladığınız kabıda yine en az 10 dk kaynatmayı unutmayınız. Bebeğiniz doyduktan sonra kalan mamayı bekletmeyin,

Biberon ucu bebeğin ayına uygun seçilmeli aylara göre hazır biberon emzik lerinden alabilir yada ilk emziğini elinizle gelişimine göre makas veya bıçak yardımı ile genişletebilirsiniz. Biberonu yıkadığınızda iyice durulayın içinde bulaşık deterjanı kalmamasına özen gösterin daha rahat temizlemek için biberon fırçası kullanabilirsiniz.

Mamayı içerken hava yutmamasına dikkat edin biberon ucu tamamen mama dolacak şekilde dik tutmaya çalışın, mamanın sıcaklığını elinizin iç bilek kısmına mamadan damlatarak kontrol edebilirsiniz ideal sıcaklıkta olan mamanın bileğinizi yakmaması lazım.

Tavsiye edilen kutu veya içeriğindeki açıklamalardaki ölçeklere göre mamayı attıktan sonra biberonu sallayın ayrıca süt veya şeker ilave etmenize gerek yoktur.

 

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin