Bebek Bakım

Bebek Bakımında Babanın Rolü

Bebek belki de bir evlilikte en önemli olgulardan bir tanesidir. Bebek bakımında hatta daha bebek doğmadan dahi anne karnındayken; annenin yanı sıra babanın da ön planda olması gerekir.

bebek-bakiminda-babanin-rolu

Geçmiş yıllara baktığımızda babalar ya da baba adayları bebekleriyle ilgilenme konusunda pek aktif değildi. Günümüzde bayanların da iş yaşamında rol alması; hatta kimi aman iş kurucu olarak bulunması babaların da ev içinde görev paylaşımı yapmasına olanak sağladı.

Bebek Bakımında Babanın Rolü:

Aslında doğru olan bu anlayış geç gelişse de artık bebekler büyüyüp birer çocuk ya da genç haline geldiklerinde babaları ile olan iletişimleri daha güçlü ve kalıcı oluyor. Bir erkek eşi hamile kaldığından itibaren bebeği ile ilgili olmalıdır. Hamile olan eşi hamilelik sporu yaptığında, hamilelik pilatesine ya da yürüyüşlerine çıktığında ona mümkün olduğu müddetçe yardımcı olmalı. Eşinin bebekleri için yaptığı her aktiviteye ya da programa baba da katılmalı. Bebeğin his duygusu anne karnında başlar. Yapılan araştırmalar annesi mutlu olduğunda bebeğin bun hissettiğini ya da üzüntülü olduğunu da anladığını ortaya çıkardı. Eşi tarafından ilgi sahibi olan bir anne adayı mutlu olacak ve bebeği de bu sevinci hissedecektir.

Babaların bebek bakımında rol sahibi olması,

Bebeğin psikolojik ve ruhsal gelişimine etki yapmaktadır. Bebek bakımında az da olsa ilgilenmesi bebeğin bu ilgiyi ve sevgiyi anlamasını sağlar. Bebek bakımında babanın rolüne örnekler verelim. Örneğin; bebeğin altı değişeceği zaman bebeğin bezini ya da ıslak mendilini babanın vermesi, anne bezi değişirken babanın bebekle göz kontağı kurması bebeğin babadaki ilgiyi hissetmesini sağlar. Bir başka örnekte de bebeğin maması yedirmede olabilir. Bir öğün annenin bir öğün babanın bebeği beslemesi bebeğin sadece annesine değil; hem annesine hem de babasına eşit ilgi ve bağlılık duymasına yardımcı olur.

Bebek bakımında babanın ilgisi

Bebeği gezdirmeye sadece annenin ya da sadece babanın gitmemesi gerekir. İki ebeveynin de ortak olarak boş oldukları zaman bebeğin gezmeye çıkartılması bebek için daha yararlı olacaktır. Göz kontağında sadece annenin değil; babanın da aktif olması onu okşayarak, gözlerine bakarak sevgisini belli etmesi ileriki dönemlerde iletişim bağlarını güçlü olmasını sağlar.

 

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin