Anneler için

Bebeği Emmek İstemeyen Anneler Neler Yapmalıdır?

Doğumdan sonrasında bazı bebekler anneyi emmeyi reddeder; genelde aç olsa da memeyi tutar ancak emmez veya çok zayıf bir şekilde emmeye çalışır.

Bebeği Emmek İstemeyen Anneler Neler Yapmalıdır?

Annenin ısrarla emzirmeye çalışması ile bebek ağlar ve sanki memeyle kavga eder. Bazı durumlarda ise bazen bir meme emerek diğerinin reddetme ihtimali de olabilmektedir. Bebeğin kendisini reddettiğini onu istemediğini düşünebilen anne beslenmesinde sıkıntı olacağını düşünmeye başlar ve endişe eder. Bunun yanı sıra mamaya başlama kaygısı ortaya çıkar ve anne zor durum yaşar.

bebegi emmek istemeyen anneler 550x275 - Bebeği Emmek İstemeyen Anneler Neler Yapmalıdır?

Bebeğin memeyi reddetmesi de bir takım etkenler bulunmaktadır.

Genelde burnu tıkanık olan bebekler emmeyi reddeder. Emmek istemez nefes alamayan ve ağızdan nefes almaya çalışan bebek burnu tıkalı olması durumunda bunu yapar. Bunun için mutlaka burun açıcı uygulamalar yapmak ve bir doktora başvurmak gereklidir.

Ayrıca emme pozisyonu hatalı olması durumunda Bebeğin memeyi tutması zor olabilir ve direnç gösterir kafasını çeker emmek istemez ya da meme tıkanması dolayısıyla bebek zorlanıyor olabilmektedir.

Bebek bazı durumlarda ağızda pamukçuk yaşar. Mantar enfeksiyonu olan pamukçuk; bebeklerde sancı yaratabilir. Genelde yanakların iç kısmında dilinde ya da damakta peynire benzeyen bu lekeler kanama dahi yapabilmektedir. Genelde pamukçuk olan bebekler emerken acı hisseder. Böyle durumda mutlaka doktora göstermek enfeksiyon durumu olmasını engellemek açısından önemlidir.

Ayrıca annenin bazı gıdalar alması sütün tadını değişmesine etken olabilir. Genelde acı ya da koku içeren gıdalar bu etkiyi yaratır. Annenin ilk aylarda yaşadığı stres de bazı durumlarda sütün azalmasına ve emzirirken gerginlik yaşamasıyla bebeği itmesine neden olabilir.

Annenin sütünün yetersiz ya da fazla olması, sütün yavaş gelmesi, yüksek sesli tepkilerin bebeğin emmediği zaman yapılması, biberonla süt verilmesi, parfüm kullanma durumunda rahatsız edici kokular ve bebeğin kulak enfeksiyonu geçiriyor olması, annenin çalışma hayatı içerisine girmesi, yeni hamileliğin ortaya çıkması ya da bebeğin büyümesi emme durumunu reddetme ihtimalleri arasında yer alır.

Bebeği emzirmek için ne yapmalıdır?

Bebeğin emmediği zaman oluşabilecek bu ihtimaller araştırılmalı ve ona göre hareket etmelidir. Eğer bebek emmek istemiyorsa öncelikle sütü sağarak boşaltmak ve emzirmeyi denemek gereklidir ve ayrıca endişe etmeyi bırakın ve sakin olun!

 

 

Bir önceki yazımız olan En Çok Kullanılan Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri başlıklı makalemizde bitkisel-dis-beyazlatma, dis-beyazlatma ve dogal-dis-beyazlatma-tavsiyeleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Bir yorum

  1. Geri bildirim: Anne Sütü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin