Anne AdaylarınaAnneler için

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli besinleri barındıran aynı zamanda gelişimine göre değişkenlik gösteren, Anne sütünün faydaları saymakla bitmez.

Anne Sütünün Faydaları;

Anne sütü, bebeğimizin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan besinleri en ideal miktarda barındırırlar ve bebeğin fizyolojik gelişim ve gereksinimlerine göre farklı içerik sunabilen dinamik bir sıvıdır.

Örneğin; Bebeğimiz grip geçiriyorsa bizlerin ilaç olarak aldığımız vitamin veya antibiyotikleri Anne sütü içerisinde bebeklere doğal yollardan verirler. Bebeğimizin neye ihtiyacı varsa Anne ile iletişim (göbek bağı) kopmamış gibi süt ona göre donatılır.

Anne Sütünün Faydaları

Anne Sütü İçeriği

İçerdiği besinlerin miktarı ideale yakin olduğu gibi, bazı maddeler yolu ile besinlerin emilimini ve kullanımınıda ideal kılmaktadır. Kalsiyum, Demir ve B12, vitamini bu besinler arasında sayılabilir.

Anne sütü birtakım biyoaktif moleküller de içerir ve bu moleküller bebeğe en hassas olduğu dönemlerde dışarıdan destek sağlar. Bu bileşenler patojenik mikroorganizmalara karşı pasif koruma sağlayanlar ve doğrudan bebeğin mukozal immün yanıtını değiştirenler olmak üzere iki gruba ayrılabilir. Ayrica anne sütü oligosakkaritleri gibi bazı besin bileşenleri de bebeğin bağırsak mikrobiyotasini değiştirerek hem intestinal bariyer fonksiyonu üzerine hem de sistemik immün olgunlaşma üzerine etkili olur.

Yeterli Emzirme

Doğumdan sonra ilk bir kaç gün içinde gelen süte kolostrum adı verilmektedir. Kolostrum, annenin emzirme tekniğini kavrayıp alışması için gereken süre içinde bebeğe yeterli enerji ve besin maddelerini ve yüksek miktarda koruyucu antikorları temin eden süttür. İlk günlerde miktarı az olsa da bebek için yeterli olacağı ve miktarın artması için bebeğin sık ve etkili emmesinin gerekliliği anne tarafından mutlaka bilinmelidir. Basarılı emzirme için ebeveynlerin bu konuda bilinçli ve istekli olması, eğitimin gebelik döneminde başlaması, yeni annelerin bu konuda bilgisi yoksa doğum sonrası hemen yardım istemesi gerekmektedir. Emzirmekte zorlanıyorsanız Bebeği Emmek İstemeyen Anneler Neler Yapmalıdır? yazımızı okuyabilirsiniz.


Bebeğe su veya benzeri başka bir sıvı veya gıdanın verilmemesi, anne ile bebeğin mutlaka aynı odayı paylaşması, bebek her istediğinde emzirilmesine dikkat edilmesi ve emzik biberondan kaçınılması gerekmektedir.

Meme tahriş olması anneyle bebeğin ayrı kalmak zorunda olduğu gerekli durumlarda anne süt sağma makinası yani süt pompası kullanılabilir.

Anne Sütü ile Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1. Altı ay tek başına anne sütü verilmesi
2. Anne sütüne ikinci yıl ve sonrasında devamı sağlanmalıdır.
3. Demir ve diğer bir çok tamamlayıcı gıdaların bebekler 6. ayını doldurduktan sonra başlanması
4. Emzirme basarisinin artırılması için doğum sonrası anne ile bebeğin hemen tensel temasının sağ lanması

Emziren Anne Ne Yemeli ?

Süt Yapan Yiyecekler ;

Kara lahana, Dere oto özellikle ıspanak benzeri yeşil yapraklı sebzeleri bol tüketmelisiniz.
Baklagillerden; Nohut, fasulye, barbunya süt artırıcı özelliğe sahiptirler.
Zengin yağı,
fındık, badem ve ceviz, gibi kuru yemişler,
Sarımsak, kimyon, Yulaf, ve eski kaşar sür artırma özelliğine sahip diğer besinlerdir.

Anne Sütünü Artıran Besinler yazımızda ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

 

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir yorum

  1. Sarımsak, kimyon, Yulaf, ve eski kaşar sür artırma özelliğine sahip diğer besinlerdir.
    bir çoğunu biliyordum ama bunları yeni duydum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin