Anneler için

Anne Sütünü Artıran Besinler

Bebeklerin doğduklarında en büyük besin ihtiyaçları anne sütüdür. Peki anne sütünü artıran besinler ve emzirme dönemi beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir.

ANNENİN BESLENMESİ İLE SÜT SALGILAMASI VE SÜTÜNÜN KALİTESİ ARASINDA CİDDİ BİR İLİŞKİ VARDIR.

Anne Sütünü Artıran Besinler

Normal şartlar altında bir anne günde 700-800 ml süt salgılar. Bu sütün büyük bir kısmı sudur ve bu nedenle annenin günlük 2,5 – 3 litre kadar su tüketmesi gerekir. Bunun yanı sıra, kalsiyum açısından yüksek gıdaların tüketilmesi gerekir. Bunun için süt, peynir, yumurta ve yoğurt düzenli olarak tüketilmelidir. Ancak bazı annelerin bu gıdalara fazla hassasiyeti olabilir ve bu durum bebekte gaz oluşumuna yol açabilir.

Anne sütünü artıran besinler arasında en önemlilerinden biri meyve ve sebzelerdir. Emziren anneler her gün taze meyve ve sebze tüketmelidir. Özellikle, havuç, kayısı ve yeşil yapraklı sebzeler mutlaka düzenli olarak yenmelidir. Bu dönemde siyah üzümden yapılmış hoşaf ya da meyve kompostoları da sütün artmasına yardımcı olan besinlerdir.

Anne Sütünü Artıran Besinler

Balık, keten tohumu, ceviz, kavrulmamış çiğ badem anne sütündeki yararlı Omega 3 yağ asidi oranının artmasını sağlar.


​Emziren annelerin siyah çay ve bazı bitki çaylarını içmeleri önerilmez.

Ancak günde iki fincanı geçmeyecek şekilde Anne süt artırıcı ısırgan otu çayı ve rezene çayı tüketilebilir. Anne sütünü artıran en önemli içecek sudur. Günde 3 litre kadar sıvı tüketmeniz gerekir. Emzirme döneminde günlük sıvı tüketiminin 8-10 bardağını sadece sudan karşılamalısınız. Geri kalan kısmını ise bitki çayları, süt, komposto, hoşaf, limonata, lohusa şerbeti, kefir, ayran, çorba. Süt artırıcı malt içecekler gibi sıvılardan karşılayabilirsiniz.

Anne Sütünü Artıran Bu çaylar

Sütü yetersiz olan annelerin laktasyon dönemi boyunca salgıladıkları süt miktarını arttırır, ayrıca emzirme döneminde artan sıvı ihtiyacını giderir.
Emzirme Çayı İçeriğinde bulunan bitkiler, yüzyıllardan beri anne sütünü arttırıcı özelliklerinden dolayı kullanılan galaktogoglardır.
Emzirme Çayı içeriğinde bulunan bitkiler, hipofiz ve süt bezlerini uyararak prolaktin ve oksitosin hormonlarının salgılanmasını sağlar. Bu sayede, anne sütü üretimi hızlanır ve miktarı artar.

 

Etiketler

Benzer Yazılar

2 Yorumlar

  1. Geri bildirim: Melda
  2. Geri bildirim: Anne Sütü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin