Anne AdaylarınaAnneler için

Anne Sütü ve Emzirmenin Avantajları

Bu doğal mucizenin anne ve bebek için birçok faydası vardır, anne sütü özellikle bebek içindir ve bebeğin ihtiyacı olan tüm besinler sütün içinde mevcuttur.

  Anne sütünün bebeği koruyucu etkisi olduğu doğru mudur?

Evet. Kolostrum da, anne sütü de antikor açısından zengin olup bebeğe pasif bağışıklık sağlar ve böylece onu enfeksiyonlara karşı korur. Bu tip bebeklerin pek alerjik olmadıkları da savunulur.

emzirmenin avantajlari 600x400 - Anne Sütü ve Emzirmenin Avantajları

  Anneye sağladığı faydalar var mıdır?
İlk olarak, annenin çok çabuk eski kilosuna dönmesini sağlar. İkincisi, hamile kalmayı önleyici bir özelliği vardır. Üçüncüsü kadının ileride meme kanseri olma riski azalır.Beslenme açısından bakıldığında, mamanın anne sütüne göre üstün olamayacağını görmekteyiz. Formül preparasyonlarının da anne sütüne en yakın şekilde hazırlandığı doğrudur. İnek sütü, anne sütüne kıyasla A,B, C, D & E vitaminleri açısından daha zayıftır. Mamalarda bu vitaminler açısından kuvvetlendirilmiştir. Ama yine de anne sütünde koruyucu antikorlar mevcuttur, bunlar hayati önem taşır. Ayrıca bebeği koruyan natürel proteinler de anne sütünde mevcutur. Tüm bunlar, inek sütünde veya hazır mamalarda bulunamazlar.

 Tüm bunlar sanki mama veya inek sütü ile bebeği beslemenin tehlikeli olduğu anlaşılıyor?
Tehlikeli fazla bir yorum olur. Anne emzirebilecek durumdaysa, bu açıdan desteklenmeli ve sütün bebeğe faydalarını bilmelidir. Ama yine de anne emzirmek istemiyorsa, hazır Bebek mamaları anne sütü kadar mükemmel olmasalar da, yine de sütün yerini tutabilecek niteliktedirler.

   Küçük göğüslü olan bazı kadınlar, ilk kez anne olduklarında, sütlerinin yeterli olmayacağım düşünürler. Bunun bir etkisi var mıdır?
Göğsün büyüklüğü süt üretimini etkileyen en son etkenlerden biridir. Göğüs yapısındaki yağ oram büyüklüğünü belirlerken, bunun sütle ilgisi olmaz. Sütün üretimini gerçekleştiren salgı bezleridir. Süt ayrıca emme işlemine bağlı olarak da ürer. Ufak göğüslü bir anne bu konuda endişelenmemelidir.

Diğer bir genel kaygı da, emzirmenin, göğüs şeklini değiştirebileceği ve artık eskisi kadar diri olamayacağına dairdir. Bu doğru mudur?
Tabi bu açıdan düşünüldüğünde durum değişir. Ama zaten hamilelikle beraber göğüste yeterince boyut ve şekil olarak değişiklikler meydana gelir. Emzirmenin bunda artı bir etkisi yoktur. Eğer hamilelik değiştirmemişse, emzirme de değiştirmez. Kozmetiğin de bu konuda yapabileceği pek birşey olmadığını bilmeniz gerekir.Hamilelik süresince göğüslerde meydana gelen değişiklikler, hormonlann yarattığı etkinin direkt sonuçlandır. Cilde dıştan bir müdahale durumu değiştirmez.

   Emzirme teknikleri, anne açısından ne kadar kolaydır?
Bu kişiden kişiye göre değişir. Dünyanın her yerinde ilk olarak emziren annelere hemşireler bu konuda yardımcı olurlar. İlk olarak bebeğin, göğsü iyice kavradığından ve göğüs ucunun tamamen bebeğin ağzında olduğundan emin olunmalıdır.

emzirme teknikleri 700x221 - Anne Sütü ve Emzirmenin Avantajları

Emzirme başarıyla gerçekleştiyse, kadın hangi göğsüyle emzireceğine nasıl vermelidir?
Standart olan her iki göğüsle de emzirmektir. Bir göğsün tamamen boşaldığından emin olununca, diğerine geçilmelidir. İlk dolan süt protein ve su açısmdan zenginken, daha sonra dolan yağ açısından zengindir. Bu yüzden bir göğüs tamamen boşalana kadar emzirmek önemlidir.

    Bazı kadınlar, tüm iyi niyetlerine rağmen, göğüs ucu rahatsızlandığından emzirmeye devam edemezlar. Buna bir çare var mıdır?
Bu, önemli bir konudur. Ama gerekli yardımla durumun çaresine bakılabilir. Emzirmeden sonra sürülen bebeğe zararı olmayan göğüs kremleri ve Meme ucuna takılan Göğüs koruyucuları bu konuda yardımcı olabilir.
Emzirme ile ilgili kurumlar bu konuda her türlü yardımı ve desteği verirler. Çoğu ülkede bu tip servisler mevcuttur. Bu sayede bu tip problemler çok az yaşanır.

Gelişmiş ülkelerde, orta sınıf kadınların, alt sınıf kadınlara göre daha çok emzirdikleri görülür. Bunun nedeni nedir?
Bu doğrudur, tamamen insanların bilgilendirilmesiyle ilgili bir problemdir. İyi eğitim almamış kişiler bu konuda yeterince bilgiye sahip olmadıklarından, yanlış yapabilirler. Bu sosyo ekonomik bir problem olduğundan, düzelmesi uzun sürecektir. Bazı yerlerde toplum içinde emzirmek doğru bulunmaz.
Evet, bu kültürel anlayışla ilgilidir. Ama artık çoğu işyeri ve mağazalarda bile bunun için aynlmış bölümler vardır. Her ne kadar bazı insanlar bunu garipsese de, zamanla ahşılacaktır, çok doğal bir olaydır.

  Bir kadın ne kadar süre emzirir?
Bu konuyla ilgili kesin e katı kurallar olamamahdır. 10 haftadan itibaren bebeğin beslenme düzenine, meyve suyu tarzı likit beslenme eklenmelidir. Katı yiyeceler, 14-16 haftadan önce verilmemelidir. İlk üç ay bebeğin beslenmesi açısından, anne sütü yeterlidir. Bazı anneler, bebeği 6. ayda, diğerlei ise 12. ayda sütten keserler. Hatta bazıları 18-24 aya kadar emzirirler. Herkes kendi isteğine göre hareket etmelidir. 12 aylık bir bebek tam yağlı bebek sütü ile beslenmeye hazırdır.

Yazının Kaynağı: Dr. joe Kabyemela – Dr. Leanne Bricker ( Hamilelik ve Doğum Hakkında Tüm Soru ve Cevaplar)

Bir önceki yazımız olan Soğuk Buhar Makinası Nedir ? Nasıl Kullanılmalıdır ? başlıklı makalemizde buhar-makinasi, buhar-makinasi-tavsiye ve buhar-makinası-nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Bir yorum

  1. faydası çokda emse birde ağladım sızladım uğraştım ama hiç bir şekilde emmiyor edepsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin