Anneler için

Alıştırma Külodu Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?

Tuvalet eğitimine başladığınızda daha rahat kullanım için alıştırma Külodu denen yıkanabilir bezler bu konuda sizi yardımcı olacaktır.

Alıştırma Külodu

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlamalıyız?

Tuvalet eğitimi bebeğiniz 12 aylık olduktan sonra yani; tam olarak 1 yaşına girmesinden itibaren başlanması gerekir. Tuvalet eğitiminin olumlu sonuçları kısa bir sürede gözlenebildiği gibi bu süre tahmin edemeyeceğinizden daha uzun da sürebilmektedir. Dolayısıyla kesinlikle telaşa kapılmamalı ve gelişimsel özellikleri konusunda yaşanan bireysel farklılıkları unutmamanız gerekmektedir.


Alıştırma Külodu Nedir?

Tuvalet eğitimi konusunda annelere yardımcı olan bebek ürünlerinden birisi de alıştırma külodu olmaktadır. Alıştırma külodu görünüş itibarı ile külot şeklinde olmaktadır; tek farkı idrarı emmesi ve bebek bezleri gibi güvenceli olmasıdır. Alıştırma külotları külot şeklinde olduğundan bebeğiniz artık kendisine bebek bezi takılmadığını ve herkes gibi külot giydiğini kavrayacaktır. Bunun sonucu olarak da tuvaletini psikolojik olarak altına değil; tuvalete yapacaktır. Alıştırma külotlarının en belirgin özelliği pamuklu olmasıdır. Pamuklu olduklarından dolayı bebeğinizin hassas cildine herhangi bir yan etki yapmaz ya da genital bölgesinde kızarıklıklar oluşturmaz. Birçok anne tarafından kullanan ve Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylanan alıştırma külotlarını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Alıştırma Külodu Nasıl Kullanılmalıdır?

Alıştırma külotlarının kullanım şekline bakacak olursak; külotlar idrarı emmektedir ve bu yüzden bezler gibi anında değiştirmek zorunda değilsiniz. Zaten bebeğiniz külot giydiğini fark edecek ve size tuvaleti geldiğini söyleyecektir. Bu noktada söylemesindeki temel nokta; siz ona külot giydirdiğiniz için tuvaletini yapacağı zaman evi kirleteceğini düşünmediğinden kaynaklanmaktadır.Alıştırma külotları sayesinde bebeğiniz kendiliğinden ve zorlanmadan tuvalete gitmeye ya da tuvaleti geldiğini söylemeye başlayacaktır. Tabi, bu durumun aksi de olabilir. Bebeğiniz tuvaletini söylemeyebilir ve altına yapmaya devam edebilir. Bu durumda sabırlı olmalı ve kesinlikle yaşıtları ile karşılaştırma yapmamalısınız. Alıştırma külotları gece ve gündüz için ayrı ayrı satılmaktadır.

Gece alıştırma külotları

Biraz daha tutucu ve uzun süre bebeğinizi rahatsız etmeyecek şekilde hazırlanmıştır. Siz de buna dikkat ederek eczanelerden ve bebek alışveriş mağazalarından bebeğinize en uygun olan alıştırma külodunu satın alarak tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin