Anneler için

Akıllı Telefon ve Tabletlerin Zararları

“Akıllı telefon ve tabletlerin zararları” başlıklı araştırmalarda uzun süre kullanımında fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara sebep olduğu tespit edildi.

Telefonun zararları maddeler halinde kısaca;

– Gözde Miyop, Kuruluk ve kızarmalara yola açar.

– Bel ve boyun ağrılarına sebep olur ileride fıtık, kamburluk, boyun düzleşmesi gibi rahasızlık riski artar.

– Öğrenme yavaşlığı geç konuşma geç yürüme gibi sorunlara yol açabilir.

– Sosyalleşme problemi yaşar. Sürekli telefon başında zaman geçirdiği için okula başladığında yada diğer akranları ile karşılaştığında şiddet uygulayabilir.

– Psikolojik zararları ise sürekli tablet ve telefon başındaki çocuklarda bağımlılık oluşturur cihazlar dışında zaman geçirmek istememeye başlar istediğinde verilmediği zaman saldırganlaşır. Daha sinirli sabırsız ve  sürekli ekran başında zamanını geçirmek isterler.

Cep telefonunun göze zararları

Göz Hastalıkları Uzmanları; özellikle 2 yaşından küçük çocuklara bu cihazların kesinlikle verilmemesi gerektiğini belirtiyorlar. 2 yaş üzerinde ise sadece belirlenen saatlerde kullanması tavsiye ediliyor.

Akıllı Telefon ve Tabletlerin Zararları

Akıllı Telefon ve Tabletlerin Zararları;

Uzmanlar; Günümüzde bilgisayar, televizyon, tabletler karşısında vakit geçiren özellikle Akıllı cep telefonlarını sürekli kullanan çocukların göz sağlıklarını riske atacaklarını belirttiler.
Tabletin goze zararlari
Öncelikle yapılan bir araştırmada elektronik cihazlardan uzak olan sokakta oynayan çocukların miyop olma ihtimalinin daha az olduğu belirlendi.

Cep telefonunun çocuğa zararları

Uzmanlara göre Bilgisayar, tv ve tablet karşısında uzun zaman geçiren çocuklarda, gün ışığı alımıyla da çok bağdaştırılan miyop riski (uzağı görememe) artıyor. Çocuklarımızın bu cihazları kullanma süreleri 2 yaşından sonra 7 yaşına kadar günde en fazla iki saat, 14 yaşına kadar 3 saat olarak sınırlandırılmalıdır, 2 yaşına gelen kadar kesinlikle kullandırılmamalıdır. Mümkünse hafta içi kullanımı yasaklanmalı sadece hafta sonu belirli saatlerde kullanıma izin verilmelidir.

Büyük firma yönetecilerinin (Ceo) evlerinde elektronik eşya kullanımı sınırlı

Amerikada bir gazete adına bir çok ceo ile röportaj yapan muhabir Apple firması ceo sunun evine röportaj için gittiğinde evin her yerinde tabletler, akıllı telefonlar göreceğini sanırken evdeki çocuklar dahil hiç kimsenin elektronik cihazlardan kullanmadığı aksine sadece kitap okuduklarını görünce şaşırmış daha sonra bi çok firmanın ceo su ile röportaj yaparken aynı kural ile karşılaşmış 13 yaşına gelene kadar çocuklarına telefon almadıkları belirli bir yaştan sonra sadece hafta sonları kullanıma izin verdiklerini görmüş.

Uzmanlar akıllı telefonlarla, bilgisayar ve televizyonlarla adeta bütünleşen çocukların gözlerinin yaşayacağı sağlık sorunlarına dikkat çektiler:

Çocukların uzun süreli bilgisayar, tablet veya  akıllı telefon kullanmaları göz sağlığı ve aynı zamanda ruhsal ve bedensel sağlığı içinde  zararlıdır.

Akıllı Telefon ve Tabletlerin Zararları

Cep telefon radyasyon zararları araştırmalarında telefonların büyükler veya çocuklar için radyasyonla ilgili bir riski görülmedi.

Uzun süre kullanımda çocuklar aynı zamanda büyükler içinde geçerli telefon ve televizyonun zararları arasında uzun süre ışıklı bir ekrana dikkatli bir şekilde batığımızdan dolayı gözlerimizi kırpmayız. Normalde insanlar belli aralıklarla göz kırparak gözlerini sulandırır nemli kalmasını sağlarlar.

Sürekli kullanımda göz kırpmadan surulan zaman arttıkça ilerleyen yaşlarda gözlerde kuruluk, yanma, batma şikayeti ile karşılaşılmaktadır.

Bu çocuklarda alerjik riskinin daha çok arttığı görülebiliyor. Radyasyon yönünden cihazlar çok sakıncalı bulunmazken, elektromanyetik dalgalar açısından ciddi suçlanmalar mevcuttur.

Çoğunluk oyun ve eğlence amaçlı bilgisayar karşısında oturan çocukların da ebeveynleri tarafından uyarılarak 20 dakikada bir bilgisayar başından kalkmalarının, 10 dakika fiziksel aktivite yapmalarının sağlanması gerekmektedir

Göz sağlığının korunması içi bilgisayar başından fazla vakit geçiren yetişkinlerinde 20 dakikada bir 20 saniye süreyle 20 metre uzağa bakarak gözlerini dinlendirmeleri bilgisayara sürekli bakarken gözler kırpılmadığı için gözlerde kuruluk meydana gelebeileceği için aklımıza geldikçe gözlerimizi açıp kapayarak gözlerimizin kurumasını engellememiz gerekmektedir.

Akıllı telefon ve tabletlerin zararları sadece gözlerle sınırlı değil Cep telefonu ve tabletler boyun ve bel ağrılarınada sebep olabilmektedir.

Sürekli cep telefonuna boyun öne doğru eğik şekilde bakan çocuk ve yetişkinlerde, boyuna aşırı bir yüklenme olmaktadır. Neredeyse 150 kiloluk bir yük boynunuzda asılı dolaşıyormuşsunuz gibi bir basınç oluşturmaktadır.

Sürekli bu şekilde bir kullanım sonunda telefonun zararları; boyun ağrıları, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, kamburluktur.

Tablet ve telefonun beyne zararları

Sürekli bir noktaya düşünmeden ve herhangi bir aktivitede bulunmadan bakılmasından dolayı tüm beyin fonksiyonları çalışmamakta buna mukabil telefon ve tabletin beyne zararları çocuklarda geç öğrenme, geç konuşma, yürümeye başlamada sürenin uzaması sayılabilir.

Sosyalleşme problemi yaşar.

Sürekli telefon başında zaman geçirdiği için okula başladığında yada diğer akranları ile karşılaştığında şiddet uygulayabilir. Parklarda yada oyun alanlarında kolay kolay iletişim kuramaz kendini sürekli izlediği videolar yada oyunlarda hayal eder o dünyada yaşar.

Etiketler

Benzer Yazılar

3 Yorumlar

  1. bizim kız daha 2 yaşında ama elinden alamıyoruz napıcaz bilmiyorum çağın belası oldu sanki : (

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin