Anneler için

5 Adımda Cilt Bakımı

   Aslında temel bir cilt bakımı programı beş adımdan oluşur bunları Temizleme, tonikle silme, tedavi etme , nemlendirme ve koruma olarak listeleyebiliriz.

5 adımda cilt bakımıCildinizin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yaptığınız her şey uygun malzemelerle yapılmalıdır. Cildinizi temizlemeli, anti-aging ürünleri ile tedavi etmeli, nemlendirmeli ve güneş koruması ile korumalısınız.  Üstelik bunları her gün mutlaka yapmalısınız

TEMİZLEME
İyi bir cilt bakımı için günde iki kez kir, birikinti, makyaj, ciltteki ölü hücreleri ve birikmiş yağları temizlemek için yüzümüzü yıkarız. Ve tüm bunları, cildimizin bariyer fonksiyonuna zarar vermeden temizlememiz gerekir. İyi bir temizleyici ve ılık su -sıcak değil- bunu nazikçe yapacaktır. Cilt yüzeyindeki birikintinin çözünmesini sağlayacak ve hayati önem taşıyan bariyere zarar vermeden yıkanmasına olanak tanıyacaktır.

TONİK KULLANIMI
Tonikler genelde cildin pH düzeyini ya da asit dengesini düzenlemekte kullanılır. Cildin kendine en çok faydayı sağlayabildiği pH düzeyi 4.5 ile 5.5 arasıdır ve çoğu temizleyicinin pH değeri 8 civarındadır. pH değeri 3 ila 7 arasında değişen bir tonik ile cildiniz asit pH’a dönecektir. Tonik kullanmak isteyenlere iki önerim olacak. Birincisi, tahriş etmeyen ve kurutmayan alkol tiplerini tercih edin. Hassas bir cildiniz varsa esanssız tonikleri tercih edin. Genelde esans kullanılan tonikler reaksiyonlara neden olduğundan; sadece doğal yağlar kullanılarak parfüm etkisi yaratılmış ürünler; hassas ciltli kişiler için uygun olacaktır. Diğer önerim ise; temizleyicilerde olduğu gibi, tonik de cildin bariyer fonksiyonunu desteklemek için bir fırsat olarak kullanılmalıdır. Bazı toniklerde nane, papatya ve turunç gibi cilt yumuşatıcı bitkiler kullanılır. Tahrişin azaltılmasını sağlayacak herhangi bir içerik, serbest radikallerin ortaya çıkardığı yaşlanma etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

TEDAVİ VE ONARIM
Günlük kürünüzün her adımı önemlidir ancak en güçlü anti-aging adımı tedavi ve onarımdır. Temizleme, tonik kullanımı, nemlendirme ve koruma ürünlerinin her birinin kırışıklıklarla savaşta farklı bir işlevi vardır. Tavsiye ettiğim formüllerde; yüzeysel birikintileri temizlemeye veya ultraviyole ışınlara karşı korunmaya yönelik malzemeler vardır. Ancak tedavi ve onarım kategorisindeki önerilerim şimdiye dek meydana gelmiş hasarları onarmak ve cildinizi kendisini ileride olabilecek hasarlardan koruyabilecek sağlığa kavuşturmakla ilgilidir.

NEMLENDİRME
Her temizlemeden sonra hemen nemlendirici krem sürmek cildi yapısal lipitlerle donatacak, yüzeydeki sert ve kuru hücreleri yumuşatacak ve bariyerini güçlendirecektir. İyi bir nemlendirici krem, içeriğinde hem su çeken hem de su tutan etken maddeleri bulundurur. Genelde kadınlar daha kıvamlı nemlendiriciler ve erkekler de kalınlaştırıcı madde içermeyen losyonlar kullanmayı tercih eder. En popüler nemlendiricilerden biri ne bir losyon ne de bir krem olmayabilir. Bu ürün sadece su çekici doğal nem faktörleri ve su tutucu lipitlerin bir karışımından ibaret kıvamlı bir sıvı olabilir. Yağlı cildi olanlar da dahil olmak üzere herkesin nemlendirici kullanması gereklidir.

CİLDİNİZE ÖZEL GÜNEŞ KORUYUCU
Güneş hasarlarının tahribatlarını her gün gören bir dermatolog olarak; kendinizi ultraviyole bombardımanına maruz bırakmaya devam ettiğiniz sürece hiçbir şeyin size genç bir cilt veremeyeceğini söyleyebilirim. Her gün güneş koruması kullanmak, günlük kurunuzun kritik koruyucu adımlarından olmalıdır. Güneş koruması alışverişinizi sanki kıyafet alışverişi yapıyormuş gibi yapın. Kullandığınız herhangi bir üründen kapsamlı bir güneş koruması elde etmek için vaktinde, düzenli ve sıklıkla uygulama yapmalısınız. İdeal olarak dışarı çıkmadan yarım saat önce güneş korumasını sürmeniz, dışarıda geçirdiğiniz yarım saatten sonra yenilemeniz ve sonra da güneşte geçireceğiniz her iki saatte bir tazelemeniz gerekir. Cildi güneşe karşı hassa olanlar için Güneş Koruma fondötenleri de faydalı olacaktır. Çok fazla terliyorsanız güneş korumasını daha sık uygulamalısınız.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı

Adblock tespit edildi

Lütfen adblock reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi daha fazla destekleyin